Samorządy powiatu słupskiego apelują do rządu o rozbudowę portu w Ustce

Wójtowie i burmistrzowie z powiatu słupskiego zaapelowali do rządu o kontynuacje prac na rozbudową portu morskiego w Ustce i nadanie tej inwestycji wysokiego priorytetu realizacji. Samorządowcy zwracają uwagę m.in. na rolę tego portu w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W dniach 15-16 lutego 2024 r. odbył się w Ustce Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego zorganizowany przez Starostę Pawła Lisowskiego. Dyskusję zdominował temat rozbudowy portu w Ustce. Oprócz samorządowców w konwencie udział wzięli senator Kazimierz Kleina, poseł Marek Biernacki oraz Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki, zwrócił się do uczestników o podjęcie stanowiska wspierającego plany rozbudowy portu w Ustce. Takie stanowisko zostało podjęte i zostanie przesłane do władz centralnych. W dniu 3 stycznia br. burmistrz Ustki skierował też pismo do Dariusza Klimczaka, ministra infrastruktury w celu zwrócenia uwagi na potencjał rozwojowy, jaki niesie dla Ustki rozbudowa portu oraz ponowną prośbę o konsultacje społeczne tego przedsięwzięcia. W piśmie włodarz Ustki wskazał na rolę jaką port będzie odgrywał w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Argument ten również został uwzględniony w stanowisku Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego, w którym przypomniano, że PGE Baltica na potrzeby budowy bazy serwisowej MFW nabyła tereny w porcie, a firma RWE Offshore Wind Poland zawarła z Zarządem Portu Ustka wstępną umowę dzierżawy na okres 30 lat.

Samorządowcy podkreślili rozbudowę portu morskiego w Ustce za jedną z najważniejszych inwestycji o znaczeniu strategicznym dla Pomorza Środkowego. W tym kontekście zwrócili uwagę na stan falochronów zbudowanych w 1911 r., który określili jako katastrofalny. Przypomnijmy, że w połowie stycznia Urząd Morski w Gdyni unieważnił przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej remontu Falochronu Zachodniego, Wschodniego wraz z Nabrzeżem Pilotowym w Porcie Ustka, mimo, że oferty złożyło siedem podmiotów.

W tym kontekście należy również przypomnieć, że  w ramach Krajowego Planu Odbudowy jako jedną z inwestycji wskazano budowę w Ustce terminalu serwisowego dla morskich farm wiatrowych. W połowie stycznia tego toku w rozmowie z Głosem Pomorza Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni stwierdziła, że ze wzglądu na konieczność rozliczenia inwestycji do sierpnia 2026 r., nie jest możliwe zrealizowanie całego zakresu inwestycji, związanego z budową portu instalacyjno-serwisowego w porcie Ustka. Mając na względzie brak finansowania rozbudowy portu podjęto decyzję, że najpierw zostanie wyremontowane obecne wejście do portu Ustka. Według rzeczniczki Urzędu Morskiego falochrony zostaną częściowo rozebrane, a głębokość powiększona do 7 m. Jak wskazywała wówczas Kierzkowska, ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest w trzecim kwartale tego roku.

Jak wskazali w stanowisku samorządowcy z powiatu słupskiego, technologia budowy obecnych falochronów nie pozwala na kompleksowy remont i kwalifikuje je do odbudowy.

– Ich obecny układ i przekrój nie chroni wnętrza portu przed falowaniem podczas sztormów. W pobliżu portu Ustka przebiega około 20 tras żeglugi morskiej, co przekłada się na wzmożoną aktywność służb Ratownictwa Morskiego i potrzebę ciągłej gotowości portu do udzielenia pomocy. Z portu korzysta także Marynarka Wojenna realizując zadania związane m.in. z zabezpieczeniem poligonu w Wicku Morskim oraz jako punkt manewrowania bazowego – czytamy w stanowisku Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego.

Samorządowcy wyrazili przekonanie o pilnej potrzebie podjęcia działań, które poprawią bezpieczeństwo portu, ale też doprowadzą do jego rozbudowy w celu rozwoju przedsiębiorstw ulokowanych na Pomorzu Środkowym, w szczególności w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

– Nie ulega wątpliwości, że w świetle niebezpieczeństw związanych z aktualną sytuacją międzynarodową oraz zagrożeń i wyzwań wynikających ze zmian klimatycznych, Pomorze Środkowe zasługuje na bezpieczny port. Sprawne funkcjonowanie portu morskiego jest nieodzowne w świetle subregionalnych priorytetów rozwojowych, których realizacja będzie niemożliwa przy dysfunkcyjności tak kluczowego elementu infrastruktury dostępowej – czytamy w stanowisku.

Burmistrzowie i wójtowie z powiatu słupskiego zaapelowali do rządu o kontynuację prac nad rozbudową portu w Ustce i nadanie tej inwestycji wysokiego priorytetu realizacji, ale również o wsparcie ze parlamentarzystów z Pomorza Środkowego. Jak podkreślili samorządowcy  rozbudowa usteckiego portu jest olbrzymią szansą rozwojową dla regionu, której nie można zmarnować.

Zostaw komentarz

Strona główna » Samorządy powiatu słupskiego apelują do rządu o rozbudowę portu w Ustce