Polska przekazała do KE wstępną wersję aktualizacji KPEiK

Ministerstwo Klimatu i Środowisko poinformowało, że przekazało do Komisji Europejskiej wstępną wersję aktualizacji Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK). Wkrótce rozpoczną się szerokie konsultacje projektu. W projekcie zawarto m.in. dwa działania przeznaczone morskiej energetyce wiatrowej.

KPEiK to kluczowy dokument zarówno dla polskiej energetyki, jak i pozostałych sektorów gospodarki. Polska przygotowała wstępną wersję aktualizacji KPEiK, którą przekazano do KE w dn. 1 marca br. Dokument stanowi aktualizację Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 (aKPEiK) z 2019 r. (w przygotowywanej aktualizacji zastosowano tyt. „Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.”).  W dokumencie przedstawiono pierwszy z dwóch wymaganych scenariuszy analitycznych tj. scenariusz bazowy (WEM, ang. with existing measures).

Ten scenariusz odwzorowuje aktualną ocenę możliwego wkładu Polski w realizację unijnych celów klimatyczno-energetycznych na 2030 r. Trajektoria umożliwiająca osiągnięcie w Polsce celu redukcji emisji GHG na poziomie zbliżonym do unijnego (tj. 55%) będzie przedstawiona w bardziej ambitnym scenariuszu transformacji (WAM), nad którym trwają zaawansowane prace w MKiŚ.

Docelowy dokument zawierający dwa scenariusze: bazowy (WEM) i ambitny (WAM), zostanie przedstawiony do pełnych konsultacji publicznych oraz uzgodnień sektorowych i następnie sfinalizowany na przełomie II i III kwartału 2024 r.

Jak czytamy w dokumencie, w 2030 r. za około połowę produkcji energii elektrycznej odpowiadać będą odnawialne źródła energii. Oczekuje się, że szczególną rolę będą mieć elektrownie wiatrowe na lądzie, fotowoltaika i morskie elektrownie wiatrowe, jak również instalacje wykorzystujące biogaz i biomasę. W ujęciu długookresowym OZE i energetyka jądrowa będą stanowić główne narzędzia redukcji emisji w tym podsektorze.

W przeprowadzonych analizach rozwoju sektora elektroenergetycznego założono, że pierwsze wolumeny
produkcji z elektrowni wiatrowych na morzu pojawią się w 2027 r. (tj. po synchronizacji pracy
jednostek w KSE; pierwsze moce zainstalowane planowane są na 2026 r.). Ze względu na zalety tej
technologii OZE, zwłaszcza stosunkowo wysoki stopień wykorzystania mocy oraz wysokie zainteresowanie rynkowe, przewidziano szereg inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe – czytamy w dokumencie.

W prognozach wykorzystano informacje rynkowe dotyczące projektów, których dokumentacja jest na
wysokim poziomie zaawansowania. W prognozach założono maksymalny poziom mocy zainstalowanej
w elektrowniach wiatrowych na morzu na poziomie 5,9 GW w 2030 r. (a w dłuższej perspektywie – ok.
18 GW w 2040 r.)

Dokument zawiera planowane działania, wśród których można znaleźć dwa przeznaczone morskiej energetyce wiatrowej. Pierwsze z nich to „Działanie nr 7. Instrument finansowy – kontrakty różnicowe dla wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych„. Jak czytamy, polega ono na wsparciu wytwórców energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Dzięki niemu uzyskają prawo do pokrycia ujemnego salda ceny wytworzonej energii elektrycznej. Oznacza to pokrycie różnicy pomiędzy rynkową ceną energii, a ceną umożliwiającą wytwórcom pokrycie kosztów wytwarzania energii elektrycznej na morzu.

„System wsparcia instalacji służącym do produkcji energii elektrycznej z energii wiatru na morzu, opiera
się na koncepcji dwustronnego kontraktu różnicowego. Wytwórcy energii elektrycznej w morskich
farmach wiatrowych, którzy zostaną dopuszczeni do systemu wsparcia, uzyskają prawo do pokrycia
ujemnego salda. Wielkość udzielonego wsparcia wyznaczana jest jako iloczyn planowanej mocy
zainstalowanej morskiej farmy wiatrowej i 100 000 godzin. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne
rozłożenie wsparcia w czasie, w którym będzie ono udzielane, czyli przez maksymalnie 25 lat. W ramach
aukcji przewidzianych na lata 2025, 2027, 2029 i 2031 prawo do pokrycia ujemnego salda przyznane
zostanie instalacjom o łącznej mocy nieprzekraczającej 12 GW, natomiast aukcje w kolejnych latach będą
przeprowadzane w zależności od postępu rozwoju farm”.

Kolejne działanie dedykowane morskim farmom wiatrowym to „Działanie 8. Wspieranie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej„. Wyjaśniono, że polega na zapewnieniu rozwiązań zmierzających do osiągnięcia efektywnego i zrównoważonego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dotyczy między innymi ram regulacyjnych, kształcenia kadr, budowania świadomości, budowania krajowego łańcucha dostaw materiałów i usług czy wydawania pozwoleń i uzgodnień, w tym środowiskowych.

Zostaw komentarz

Strona główna » Polska przekazała do KE wstępną wersję aktualizacji KPEiK