Pierwsze wodorosty na obszarze morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak

Pod wodą na obszarze największej morskiej farmy wiatrowej w Skandynawii prowadzona jest uprawa wodorostów. Chodzi o duńską elektrownię wiatrową na morzu Kriegers Flak, projektu szwedzkiego inwestora Vattenfall.

WIN@sea to projekt realizowany we współpracy między Uniwersytetem w Aarhus, Duńskim Uniwersytetem Technologicznym, Uniwersytetem Kopenhaskim, producentem wodorostów i małży Kerteminde Seafarm, Kattegat Centre i firmą energetyczną Vattenfall. Właśnie dlatego 47 międzynarodowych naukowców z ponad siedmiu różnych krajów zebrało się 9 stycznia 2024 r. w Klintholm, by omówić badania.

Inwestor poinformował, że 2024 będzie rokiem pełnym kamieni milowych w projekcie WIN@sea. W jego ramach duńscy naukowcy zajmują się produkcją żywności pod powierzchnią morza na terenie farmy wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim, na wschód od Danii.

WIN@sea
WIN@sea

Zespół ekspertów będzie, oprócz uprawy, także zbierać wodorosty, ustawiać linie do uprawy małży i dokonywać dogłębnej oceny zasobów dorsza na obszarze i wokół największej morskiej farmy wiatrowej w Skandynawii.

– Jednym z największych kamieni milowych będą nasze pierwsze zbiory wodorostów do produkcji żywności z morskiej farmy wiatrowej późną wiosną. Pracujemy nad tym, aby w tym samym miejscu produkować zarówno energię bez udziału paliw kopalnych, jak i zrównoważoną żywność z morza, jednocześnie dostarczając dane do monitorowania środowiska. Jednocześnie dokumentujemy wpływ na środowisko morskie i różnorodność biologiczną –  mówi starsza badaczka i kierownik projektu WIN@sea Annette Bruhn z Wydziału Ekonauki Uniwersytetu w Aarhus.

Gdy pierwsze wodorosty z Kriegers Flak zostaną zebrane wiosną, ich jakość jako produktu spożywczego zostanie poddana analizie. Następnie wodorosty zostaną wykorzystane do przygotowania makaronu z wodorostów i innych potraw w rodzinnej szkole gotowania WIN@sea. W tym roku planowane jest również wytyczenie linii do uprawy małży, a po wakacjach wielu rybaków rekreacyjnych i badaczy wyruszy na morską farmę wiatrową, gdzie będą liczyć, mierzyć i ważyć część zasobów dorsza w obszarze farmy wiatrowej.

Nie tylko wodorosty i małże

Podczas gdy produkcja wodorostów i małży odbywa się w obszarach między turbinami wiatrowymi, szczególny nacisk kładzie się również na obszary otaczające fundamenty turbin na dnie morskim. Skały są umieszczane na dnie morskim w celu ochrony fundamentów turbin i działają jak sztuczne rafy kamienne. Naukowcy z WIN@sea będą badać wpływ sztucznych raf na bioróżnorodność obszaru, w tym na zasoby dorsza.

– Pracujemy nad znalezieniem sposobu, aby nasze instalacje energetyczne mogły być wykorzystywane do czegoś więcej niż tylko do wytwarzania energii. Na obszarach między morskimi farmami wiatrowymi istnieje niewykorzystany potencjał – mówi ekspert ds. biologii Tim Wilms z Vattenfall.

Akwakultura w centrum uwagi Komisji Europejskiej

Od wieków wodorosty są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej oraz jako element diety. Obecnie wodorosty morskie i ekstrakty z tych roślin można znaleźć w zróżnicowanych produktach, w tym między innymi w żywności, dodatkach do żywności, paszach dla zwierząt, lekach, kosmetykach, nawozach, biostymulatorach roślinnych, biomateriałach i biopaliwach.

Jak informuje Komisja Europejska, w latach 2000–2018 światowa produkcja wodorostów wzrosła ponad trzykrotnie, z 10,6 do 32,4 miliona ton, a szacunkowa wartość tego rynku wynosi obecnie 11 miliardów euro. I choć wzrost produkcji wodorostów w Azji Południowo-Wschodniej zwolnił w ostatnich kilku latach, to hodowla wodorostów w innych częściach świata nadal staje się coraz bardziej popularna. Europa z zainteresowaniem przygląda się temu zrównoważonemu produktowi morskiemu.

Zostaw komentarz

Strona główna » Pierwsze wodorosty na obszarze morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak