Duński inwestor i firma energetyczna Ørsted po raz piąty znalazła się w czołówce rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie. Ranking „Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World” został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Co wpłynęło na sukces firmy w tegorocznej edycji rankingu?
Indeks Corporate Knights Global 100 to coroczny ranking 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Firmy te reprezentują 1 % najlepszych firm na świecie pod względem wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ranking ma charakter międzysektorowy i obejmuje przemysł, branżę finansową, IT, sektor konsumencki oraz opiekę zdrowotną.
Na potrzeby edycji 2024 Global 100 index organizujący go magazyn Corporate Knights przeanalizował dane pozyskane z 6 733 firm i zestawił w oparciu o 25 kluczowych ilościowych wskaźników wydajności, ważonych w celu odzwierciedlenia profilu wpływu każdej branży. Ørsted został liderem wśród firm energetycznych, poza tym w tym samym rankingu firma znalazła się na 17. miejscu wśród wszystkich światowych firm z różnych sektorów.
– Powrót na pozycję branżowego lidera zrównoważonego rozwoju jest dla nas niezwykle motywujący. To dowód, że wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, które stanowią dla Ørsted kluczowy element strategii, są zauważane i wyróżniane na forum międzynarodowym. Jako firma energetyczna, która przeszła głęboką transformację energetyczną, od firmy produkującej energię z paliw kopalnych do globalnego lidera morskiej energetyki wiatrowej, mamy ogromne doświadczenie w działaniach na rzecz dekarbonizacji i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – wskazuje Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca w Ørsted Polska.
– Niezmiernie cieszy fakt, że możemy dzielić się nim również w Polsce, gdzie wspólnie z naszym partnerem PGE realizujemy projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej o strategicznym znaczeniu dla polskiej energetyki i gospodarki – MFW Baltica 2 i 3 – dodaje Staniewska-Bolesta.
Ørsted był kiedyś jednym z najbardziej emisyjnych koncernów energetycznych w Europie. Ørsted umieścił zrównoważony rozwój w centrum swojej strategii, stając się światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.
Ambicje potrzebują działań
Globalni przywódcy na konferencji COP28 uzgodnili potrojenie globalnej mocy energii odnawialnej do 2030 r., co wymaga rozbudowy OZE energii w niespotykanych dotąd tempie i skali.
-Aby do 2030 r. potroić ilość energii odnawialnej na całym świecie, konieczne jest odblokowanie większej przestrzeni na lądzie i morzu, przy wsparciu rządów i społeczeństw. Zrównoważone podejście musi być podstawą tej zmiany – mówi Ingrid Reumert, wiceprezes i dyrektor ds. globalnych relacji z interesariuszami w grupie Ørsted.
– Cele nakreślone w zakresie zielonej energii będziemy w stanie osiągnąć w przewidzianym czasie tylko wtedy, gdy uzyskamy wsparcie społeczności, zabezpieczymy długoterminowy dostęp do kluczowych surowców w ramach łańcucha dostaw oraz odblokujemy możliwość wykorzystywania terenów na lądzie i morzu w celu pozyskiwania energii odnawialnej – dodaje Reumert.
Działania Ørsted na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ørsted jest największym na świecie podmiotem pozyskującym energię z wykorzystaniem morskich elektrowni wiatrowych, zapewniając największą na rynku moc 8,9 GW. Firma rozwija projekty OZE na trzech kontynentach. Realizowane obecnie inwestycje w zakresie pozyskiwania energii słonecznej, energii wiatrowej na lądzie i morzu oraz projekty Power-to-X zapewnią dostęp do zielonej energii użytkownikom prywatnym i biznesowym.
Na sukces w tegorocznej edycji rankingu Global 100 Most Sustainable Corporations in World złożył się szereg działań firmy, podjętych w 2023 roku. Ørsted poczynił w tym czasie znaczne postępy w zakresie dekarbonizacji, zbliżając się do celu zerowej emisji netto.
- Firma wyemitowała pierwszą na rynku niebieską obligację, pozyskując 100 milionów euro na finansowanie bioróżnorodności na morzu, jak również nawiązała współpracę z Haas School of Business UC Berkeley, aby zwiększyć pozytywny wpływ społeczny projektów OZE.
- Do budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii zakupiono niskoemisyjne kable miedziane, zmniejszając tym samym emisje z przewodów wysokiego napięcia o prawie 50 proc.
- Ørsted podjął również zdecydowane kroki w kwestii przejścia na niskoemisyjną produkcję stali, nawiązując zakrojoną na szeroką skalę współpracę z Dillinger, kluczowym producentem stali do fundamentów.
- Kolejnym działaniem firmy, wynikającym z troski o zrównoważony rozwój, było podpisanie umowy z ESVAGT na przejęcie drugiego mniej emisyjnego statku operacyjnego.
Ørsted jest jednym ze współautorów dokumentu Światowego Forum Ekonomicznego, który określa podstawy pozytywnego dla ludzi rozwoju OZE.
W 2023 r. opublikowany został raport podsumowujący doświadczenie Ørsted w zakresie ochrony klimatu, aby promować najlepsze praktyki i przejrzystość w zakresie działań na rzecz klimatu. Pozytywne odzwierciedlenie w rankingu znalazła również zwiększona różnorodność etniczna i płciowa w kierownictwie organizacji.