PGE szuka wykonawcy symulacji szkoleniowych nawigacji jednostką CTV

Polska spółka PGE Baltica rozpoczyna wstępne konsultacje rynkowe (RFI) dotyczące wykonania symulacji szkoleniowych z zakresu nawigacji jednostką CTV. Celem zapytania jest zdobycie informacji na temat warunków rynkowych dotyczących realizacji zamówienia. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału we wstępnych konsultacjach rynkowych upływa 30 kwietnia 2024 r.

Jak informuje spółka, efektem przeprowadzenia badania rynku będzie przygotowanie i wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia na wykonanie symulacji szkoleniowych z zakresu nawigacji jednostką CTV zgodnie z przygotowanymi wcześniej scenariuszami:

  1. Podstawowym – dokowanie CTV; do wieży turbiny wiatrowej usytuowanej na Morskiej Farmie Wiatrowej (MFW), SOV, nabrzeża morskiej bazy serwisowej.
  2. Podejmowania poszkodowanego z wody w pobliżu turbiny MFW.
  3. Dokowania CTV podczas awarii jednego z silników.
  4. Dokowania CTV do wieży turbiny rufą.

Jak podkreśla PGE Baltica, zapytanie RFI jest przeprowadzane w celu informacyjnym i na jego podstawie nie zostanie dokonany wybór oferty. Zapytanie o informację jest skierowane do potencjalnych wykonawców i ma na celu pozyskanie informacji na temat warunków rynkowych dotyczących realizacji zamówienia. Jak wskazuje inwestor służy przygotowaniu przyszłego postępowania zakupowego.

Spółka córka PGE w konsekwencji współpracy z środowiskiem edukacji uczestniczy w procesie kształcenia specjalistów posiadających kwalifikacje niezbędne do pracy na MFW. Jedną z licznych oczekiwanych przez morską energetykę wiatrową są specjalności nawigacyjne wykorzystywane podczas eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz baz serwisowych.

W tym kontekście PGE Baltica zwraca uwagę, że aktualny system nauczania jako niezbędny element szkolenia wykorzystuje symulatory z określonymi scenariuszami zdarzeń, jakie mogą wystąpić podczas wykonywania zadań w trakcie pracy na morskich farmach wiatrowych.

Oczekując wysokokwalifikowanej kadry do zespołów eksploatacyjnych wspiera działania mające na celu kształcenie w nieznanych do tej pory obszarach zapotrzebowania na niszowe specjalności.

Jak podkreśla PGE Baltica, spółka wykorzystując swoją bazę szkoleniową oraz współpracę z szkolnictwem średnim i wyższym pozyskuje narzędzia edukacji mające ułatwić pozyskanie specjalistów o profesjonalnych kompetencjach z dziedzin offshore wind.

Przypomnijmy, że PGE Baltica wybrała port morski w Ustce jako miejsce lokalizacji bazy serwisowej dla projektów morskich farm wiatrowych. Spółka pozyskała nieruchomość w porcie, na której prowadzone są prace przygotowawcze do inwestycji, w tym roboty rozbiórkowe. W kolejnych miesiącach planowane jest postępowanie zakupowe mające na celu pozyskanie generalnego wykonawcy oraz inżyniera kontraktu, których celem będzie wybudowanie bazy serwisowej w porcie w Ustce.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, bazę operacyjno-serwisową morskich farm wiatrowych będą obsługiwać jednostki pływające typu CTV (katamaran) i SES (statek łączący cechy katamaranu i poduszkowca), przeznaczone do transportu pracowników serwisowych oraz przewozu drobnych elementów. W okresie najbardziej intensywnej eksploatacji bazy w Ustce przewiduje się do 5 jednostek pływających dziennie, natomiast w późniejszym czasie – średnio trzy jednostki pływające obsługujące bazę. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci.

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE szuka wykonawcy symulacji szkoleniowych nawigacji jednostką CTV