Windar zbuduje fabrykę wież wiatrowych w Szczecinie

Hiszpańska spółka Windar Renovables zbuduje w porcie w Szczecinie zakład, w którym będą powstawać wieże oraz fundamenty turbin dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Inwestycja szacowana na ok. 70 mln euro ma zostać uruchomiona w 2026 r.

Windar Polska spółka z o.o. (spółka zależna Windar Renovables – przyp. red.) podpisała z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA umowę na dzierżawę terenów portowych, na których powstanie zakład. W październiku ubiegłego roku zawarta została przedwstępna umowę dzierżawy.

Zakład produkcyjny powstanie na terenie o powierzchni ok. 17 ha położonym w rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu. Docelowo zatrudniać będzie łącznie ponad 400 osób. Jak informuje hiszpańska spółka, fabryka w Szczecinie została zaprojektowana tak, aby obsługiwać konstrukcje na potrzeby turbin o mocy 20 MW.

– Decyzja firmy Windar o ulokowaniu fabryki w naszym mieście to wymarzona kontynuacja pozytywnego scenariusza dla Szczecina. Najpierw Vestas, a teraz Windar, w konkretach potwierdzają swoje plany inwestycyjne. Dzięki ich realizacji w naszym mieście powstaną aż trzy potężne fabryki produkujące komponenty dla branży offshore. Wygenerują one łącznie tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i trwałe zmienią krajobraz gospodarczy Szczecina – mówi Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

To nie jedyna inwestycja związana z morską energetyką wiatrową jaka powstanie w Szczecinie. W stolicy województwa zachodniopomorskiego duński Vestas zbuduje zakład, w którym będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskiej fabryce trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie zakładu zaplanowano na 2025 r. W tym tygodniu spółka ogłosiła plany budowy fabryki łopat dla sektora offshore wind, której uruchomienie miałoby nastąpić w 2026 r. Dzięki powstaniu tych dwóch zakładów powstanie ponad 1700 bezpośrednich miejsc pracy.

Jak wskazuje Agencja Rozwoju Metropoli Szczecińskiej sp. z o.o., której celem jest stymulowanie rozwoju gospodarczego miasta, Szczecin staje się offshore’ową stolicą Polski. To określenie znajduje swoje potwierdzenie w wielu konkretach. Oprócz opisywanych inwestycji w zachodniopomorskim będą powstawały kolejne inwestycje związane z morską energetyką wiatrową. W Świnoujściu Orlen buduje terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Zgodnie z harmonogramem prace zostaną zakończone w 2025 r. Jak informował Orlen, nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Morzu Bałtyckim.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA/Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej sp. z o.o.

Zostaw komentarz

Strona główna » Windar zbuduje fabrykę wież wiatrowych w Szczecinie