TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. Krukowski: HVDC to dobry kierunek dla Polski

Jednym z największym wyzwań stojących przed operatorem sieci przesyłowej oraz operatorami sieci dystrybucyjnych jest stan infrastruktury elektroenergetycznej. Przyłączenie dużych mocy OZE do sieci, a później przesył bezemisyjnej energii, wymaga ogromnych inwestycji. – Generacja mocy na północy kraju, przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na nią w regionach centralnych i południowych, wymaga rozbudowy sieci przesyłowych. Przypomina to sytuację, z którą borykali się kilka lat temu nasi sąsiedzi z Niemiec. Rozwiązanie znaleźli m.in. w systemach przesyłowych prądu stałego (HVDC). Wydaje się, że to dobry kierunek również dla nas – mówi w rozmowie z redakcją OffshoreWindPoland.pl Hubert Krukowski, wiceprezes zarządu, dyrektor Marketingu i Sprzedaży Hitachi Energy w Polsce.

2. Rusza IX edycja studiów podyplomowych Morskiej Energetyki Wiatrowej

Pierwszego marca 2024 r., obok inauguracji studiów podyplomowych Budowy Okrętów na Politechnice Gdańskiej, miała miejsce inauguracja już IX edycji studiów podyplomowych Morskiej Energetyki Wiatrowej połączonej z rozdaniem dyplomów absolwentom VII edycji tych studiów.

3. Powołano nowego prezesa Polskiej Grupy Energetycznej

Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej zdecydowała, że nowym prezesem największego producenta energii elektrycznej w Polsce zostanie Dariusz Marzec, a na funkcję wiceprezesa ds. regulacji powołano Marcina Laskowskiego. Swoją funkcję zaczną piastować 18 marca br.

4. Grupa Przemysłowa Baltic buduje dwie trafostacje dla MFW Baltic Power

Grupa Przemysłowa Baltic obecnie realizuje budowę dwóch morskich trafostacji (OSS) dla pierwszego w Polsce projektu morskiej farmy wiatrowej.

5. Szambelańczyk: Czas nagli w zakresie potencjalnych zmian w aukcjach offshore wind

Obecnie branża wiatrowa postuluje usprawnienie procedur administracyjnych w zakresie inwestycji w morskiej farmy wiatrowe. Dyskutowana jest też kwestia zbliżających się aukcji offshore wind, które odbędą się w 2025 r. – Każda istotna ingerencja w mechanizm aukcyjny offshore wind może wymagać konieczności notyfikacji zmian do Komisji Europejskiej. Mając na uwadze fakt, że aukcje mają się odbyć już w przyszłym roku, czasu na ewentualne zmiany nie pozostało zbyt dużo – wyjaśnia Maciej Szambelańczyk, radca prawny oraz partner Kancelarii Prawnej WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, współzarządzający zespołem specjalizującym się w doradztwie na rzecz przedsiębiorstw infrastrukturalnych, w szczególności w zakresie prawa energetycznego.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły