Pierwsze środki z KPO trafił do Polski

Do Polski trafiło 5 mld euro zaliczki z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy – poinformowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej. Środki mają zostać przeznaczone na transformację energetyczną.

KPO to program, z którego Polska ma otrzymać łącznie 59,8 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, polski rozdział REPowerEU składa się z siedmiu nowych reform, siedmiu nowych inwestycji i trzech inwestycji przeniesionych z pierwotnego planu (dwie z nich zostały rozszerzone). Wdrożenie tych środków pomoże osiągnąć cel planu REPowerEU, jakim jest uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r. Reformy obejmują środki mające usprawnić procedury wydawania pozwoleń na OZE, usunięcie barier utrudniających przyłączanie OZE do sieci oraz promowanie umiejętności ekologicznych. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.

Przypomnijmy, że ma powstać Fundusz dla Morskich Farm Wiatrowych z budżetem co najmniej 4,785 mld euro. Celem jest zachęcenie do inwestycji prywatnych i poprawy dostępu do finansowania w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zaznaczono, że umowy finansowania z beneficjentami końcowymi mają na celu realizację co najmniej dwóch projektów farm o łącznej mocy co najmniej 3 GW. Wsparcie będzie polegało na udzielaniu pożyczek bezpośrednio sektorowi prywatnemu, jak również podmiotom sektora publicznego, którzy wytwarzają lub zamierzają produkować energię z morskich farm wiatrowych. Fundusz ma być zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W połowie grudnia 2023 r. Polska przekazała pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy do Komisji Europejskiej. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj ma otrzymać blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki. Ocena pierwszego wniosku o płatność przez Komisję Europejską ma potrwać trwała ok. 2,5 miesiąca. Procedura opiniowania przez komitety Komisji wyniesie około jednego miesiąca

Środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone m.in. inwestycje w sektorze energetyki i OZE, na ułatwienia prawne dla firm, zwiększenie innowacyjności i cyfryzację przedsiębiorstw, ułatwienia dla studentów kierunków medycznych, efektywniejsze zarządzanie finasowaniem programu Maluch Plus, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy też na wejście w życie ustawy o ekonomii społecznej.

Źródło: X

Zostaw komentarz

Strona główna » Pierwsze środki z KPO trafił do Polski