PGE przygotowuje się do realizacji MFW Baltica 2+

Spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 Sp. z o.o. i Elektrownia Wiatrowa Baltica 3 Sp. z o.o. (należące do PGE Baltica i Ørsted) prowadzą wstępne konsultacje rynkowe dotyczące zainteresowania wykonawców realizacją m.in. badań środowiskowych, raportu o oddziaływaniu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+. Termin składana ofert upływa 24 stycznia 2024 r.

W związku z realizacją projektu morskiej farmy wiatrowej spółki Baltica 2+, spółki EW Baltica 2 i 3 planują wykonanie kompleksowych badań środowiska przyrodniczego w obszarze morskiej farmy wiatrowej oraz kabli wewnętrznych wyprowadzających moc do morskiej stacji transformatorowej wraz ze sporządzeniem raportu z badań oraz przygotowaniem niezbędnej dokumentacji do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wraz z udziałem w procedurze administracyjnej i uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak wskazują zamawiający, zapytanie o informację (RFI) ma na celu ustalenie zainteresowania wykonawców realizacją przyszłego zamówienia, w sposób i na zasadach określonych w dokumentach dołączonych do RFI oraz uzyskania deklaracji zainteresowania wykonawcy udziałem w przyszłym postępowaniu, uzyskaniem informacji o wartości budżetowej zadania a także uzyskaniem ewentualnych dodatkowych informacji dotyczących proponowanego podejścia do realizacji powyższego zagadnienia, kieruje niniejsze zapytanie do wykonawców. Spółki EW Baltica 2 i 3 sp. z o.o. podkreślają, że w ramach zapytania nie będzie wybrana oferta.

Zapytanie obejmuje wykonanie kompleksowych badań środowiska wraz z interpretacją pozyskanych danych. Badania powinny obejmować obszar planowanego przedsięwzięcia wraz z obszarem potencjalnego znaczącego oddziaływania. Badania powinny obejmować też abiotyczne i biotyczne elementy środowiska morskiego a ich sposób wykonania powinien umożliwić scharakteryzowanie stanu środowiska w zakresie umożliwiający wykonanie kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania skumulowanego.

W zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zakres prac będzie obejmował w szczególności przygotowanie kompletnego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w tym sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wraz z niezbędnymi załącznikami.

W zakresie udziału w procedurze administracyjnej wymagany jest udział w spotkaniach przed organem, przygotowywanie niezbędnych wyjaśnień i uzupełnień dokumentacji, monitorowanie procedury administracyjnej oraz reprezentowanie zamawiających na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

MFW Baltica 2+

Morska farma wiatrowa Baltica 2+ ma mieć maksymalną moc 210 MW. Będzie zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie Ławicy Słupskiej w granicach wyłącznej strefy ekonomicznej Polski (obszar 45 E.1). Morska farma wiatrowa położna jest w bezpośrednim sąsiedztwie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 oraz w bliskim sąsiedztwie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 3. Decyzją z 8 sierpnia 2023 r. Minister Infrastruktury udzielił pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich oraz kable wewnętrzne wyprowadzające moc z farmy do morskiej stacji transformatorowej.

Zgodnie z PSZW obszar planowanej morskiej farmy objęty wnioskiem zajmuje powierzchnię około 17,2 km2 i znajduje się w odległości ok. 32 km od polskiego wybrzeża. Obszar MFW Baltica 2+ znajduje się w akwenie w zakresie głębokości od ok. 30 m do ok. 41 m. Korytarz kabli wewnętrznych wyprowadzających moc do morskiej stacji transformatorowej zajmuje powierzchnię około 30 km2.; długość około 22 km, szerokość około 1,4 km i średnią głębokość około 36 m.

Nie można obecnie określić dokładnej lokalizacji korytarza kabli wewnętrznych wyprowadzających moc z MFW Baltica 2+. Informacja ta zostanie przekazana do wykonawcy na etapie realizacji zlecenia.

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE przygotowuje się do realizacji MFW Baltica 2+