Partner Orlenu w projektach morskich farm wiatrowych szuka nowego prezesa

Mike Crawley, dotychczasowy prezes Northland Power, partnera Orlenu przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, po sześciu latach ustępuje ze stanowiska. Budowa elektrowni Hai Long, Baltic Power i Oneida postępuje zgodnie z planem, a prognozy finansowe Northland pozostają niezmienione.

Jak poinformowała kanadyjska spółka, Crawley pozostanie na stanowisko do 30 września 2024 r. Z dniem 25 marca John Brace, przewodniczący rady dyrektorów, obejmie stery w spółce do momentu wyboru nowego prezesa. W latach 2003-2018 stał on na czele Northland Power. Brace ma wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenie jako dyrektor generalny Northland w latach 2003-2018, gdzie był odpowiedzialny za udany rozwój wydajnej floty gazu ziemnego oraz ekspansję na morskie elektrownie wiatrowe i lądowe odnawialne źródła energii.

-Jestem bardzo dumny ze wszystkiego, co Northland osiągnął w ciągu moich ostatnich dziewięciu lat w firmie, w tym sześciu jako prezes i dyrektor generalny – powiedział Crawley.

„Konsekwentnie osiągaliśmy dobre wyniki finansowe, znacznie rozszerzyliśmy bazę operacyjną Northland i stworzyliśmy duży i zróżnicowany plan rozwoju. Najbardziej dumny jestem jednak z niesamowitych talentów, które Northland zatrzymał, pielęgnował i przyciągał w tym okresie. To właśnie ci ludzie zapewnią, że spółka będzie nadal prosperować i rozwijać się zarówno w sprzyjających, jak i trudnych warunkach rynkowych. Będę współpracował z Johnem i zespołem, aby zapewnić płynne przejście i z niecierpliwością czekam na dalsze sukcesy Northland w nadchodzących miesiącach i latach”.

Po zabezpieczeniu celów wzrostu Northland do 2027 r. i rozpoczęciu głównych programów budowlanych, spółka rozpoczęła globalne poszukiwania nowego lidera, który pokieruje dalszym rozwojem Northland.

Przypomnijmy, że Northland Power wspólnie z Orlen realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy blisko 1,2 GW. Inwestycja powstanie około 23 km od brzegu w okolicach Łeby i Choczewa, będzie składała się z 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Projekt przyczyni się do znaczącej redukcji emisji CO2, promując zrównoważony rozwój i transformację energetyczną w Polsce. Docelowo farma Baltic Power będzie w stanie zapewnić 3% zapotrzebowania na energię krajowego systemu elektroenergetycznego.

Całkowity budżet projektu Baltic Power szacowany jest na około 4,73 mld euro. Projekt finansowany jest w formule Project Finance, z umowami kredytowymi na łączną kwotę ok. 4,4 mld euro zawartymi z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

Zostaw komentarz

Strona główna » Partner Orlenu w projektach morskich farm wiatrowych szuka nowego prezesa