Orlen przedstawił strategię zrównoważonego rozwoju. Pomoże offshore wind

Do 2035 r. Orlen chce odejść od węgla, a do połowy stulecia osiągnąć neutralność klimatyczną. W ambicjach koncernu ma pomóc rozwój OZE, w tym realizacja inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Orlen opublikował Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030.

Wczoraj największy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej opublikował Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030. Jak wskazuje Orlen, odpowiada ona na najważniejsze współczesne wyzwania rynkowe i regulacyjne, które są związane przede wszystkim ze zmianą klimatu, ochroną bioróżnorodności, relacjami społecznymi oraz sytuacją geopolityczną i gospodarczą.

Dokument określa podejście i cele organizacji w obszarze minimalizacji wpływu na klimat poprzez m.in. odejście od węgla w produkcji energii i ciepła do 2035 r., ochrony środowiska, a także warunków pracy, współdziałania z lokalnymi społecznościami i odpowiedzialnego zarządzania. Obejmuje on m.in. Program Sprawiedliwej Transformacji, kierowany do społeczności z terenów podlegających przeobrażeniom z gospodarki z wysokoemisyjnej na nisko- i zeroemisyjną.

Grupa Orlen, jako pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej, zadeklarowała ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Do 2030 r. obniży o 25% (w stosunku do poziomu z 2019 r.) emisje w segmentach rafinerii, petrochemii i wydobycia. Dodatkowo zredukuje intensywność emisji CO2 o 40%. w obszarze energetyki. Ponadto aż o 15% zmniejszy się współczynnik intensywności emisji NCI, odnoszący się do łącznej energii sprzedawanej przez Grupę Orlen.

Osiągnięcie założonych celów będzie realizowane przede wszystkim przez przyspieszenie inwestycji w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze m.in. uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej – Baltic Power – o mocy 1,2 GW, która będzie w stanie wyprodukować czystą i tanią energię, która pozwoli zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Pomoże to uniknąć emisji około 2,8 mln ton CO2 rocznie. Należy również wspomnieć, że Orlen realizuje inwestycję w terminal instalacyjny w Świnoujściu oraz bazę serwisową w Łebie.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. Posiada umowy na wszystkie kluczowe komponenty, w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Jako pierwszy projekt w Polsce uzyskał wymagane pozwolenia na budowę. W maju 2023 r. rozpoczęła się budowa lądowej infrastruktury w Gminie Choczewo. We wrześniu 2023 r. projekt uzyskał finansowanie, w październiku ogłoszono zakończenie fazy przygotowań i rozpoczęcie budowy inwestycji. Farma powstanie w odległości około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW wraz z zakończeniem budowy w 2026 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » Orlen przedstawił strategię zrównoważonego rozwoju. Pomoże offshore wind