Sekściński: Realizujemy konsekwentnie kolejne etapy największego projektu OZE w Polsce

Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica, podsumowuje w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl najważniejsze wydarzenia w 2023 r. z perspektywy polskiego inwestora w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wiele projektów na świecie zostało wstrzymanych, opóźnionych lub zrekonfigurowanych. Te wyzwania nie ominęły projektów realizowanych w Polsce. Pomimo tego PGE wraz z Ørsted konsekwentnie i zgodnie z harmonogramem realizuje kolejne etapy największego projektu OZE w historii Polski – powiedział.

Przedstawiciel spółki PGE Baltica wskazuje, że dla Grupy PGE bardzo ważnym wydarzeniem mijającego 2023 roku było przyznanie PGE pięciu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku.

-To pozwala Grupie PGE na pracę nad kolejnymi projektami offshore wind w kierunku zbudowania mocy wytwórczych na łącznym poziomie przekraczającym 7,3 GW. Dzięki temu pod względem planowanych do wybudowania mocy jesteśmy największym inwestorem w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego – powiedział.

Podkreśla, że branża offshore wind na całym świecie działała w 2023 r. pod wpływem makroekonomicznych konsekwencji ubiegłorocznego ataku Rosji na Ukrainę, którego skutkami są przede wszystkim problemy związane z łańcuchami dostaw i wysokimi cenami surowców.

-Wiele projektów na świecie zostało wstrzymanych, opóźnionych lub zrekonfigurowanych. Te wyzwania nie ominęły projektów realizowanych w Polsce. Pomimo tego PGE wraz z Ørsted konsekwentnie i zgodnie z harmonogramem realizuje kolejne etapy największego projektu OZE w historii Polski. Zainteresowanie udziałem firm z branży w naszym projekcie jest bardzo duże, co pokazał zorganizowany przez nas w październiku Dzień Dostawców – w prezentacjach i sesjach biznesowych uczestniczyło ponad 400 osób – wyjaśnia.

Morska Farma Wiatrowa Baltica

Sekściński informuje, że dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica realizowanego wspólnie przez Grupę PGE i Ørsted mijający rok był bardzo intensywny pod kątem kontraktacji dla etapu Baltica 2, który zaplanowany jest do oddania do użytku w 2027 r.

-Dla MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW podpisaliśmy w kwietniu 2023 r. umowę na dostawę 107 turbin wiatrowych. Ten kontrakt otworzył serię kolejnych umów na najważniejsze komponenty dla części morskiej Baltica 2. W kolejnych miesiącach 2023 r. podpisywaliśmy kontrakty na dostawę fundamentów, morskich stacji transformatorowych, a także kabli wewnętrznych i eksportowych. W 2023 r. sfinalizowaliśmy kontraktację wszystkich kluczowych elementów (tzw. Tier 1) dla morskiej części MFW Baltica 2. Ponadto zakontraktowaliśmy statki instalacyjne do ułożenia i podłączenia podmorskich kabli – wylicza.

W odpowiedzi na pytania dotyczące celów w 2024 r. Prezes PGE Baltica informuje, że w najbliższym czasie, w tym także w przyszłym roku, inwestora czeka finalizacja umów na pozostałe usługi instalacyjne – zakontraktowanie statków do instalacji turbin i fundamentów, a także wykonawcy infrastruktury przyłączeniowej, czyli lądowej części inwestycji.

-Ważnym krokiem milowym dla realizacji projektu będzie FID, czyli ostateczna decyzja inwestycyjna, która jest zaplanowana w pierwszej połowie 2024 roku po zagwarantowaniu finansowania w formule project finance – wskazuje.

MFW Baltica 1

W zakresie realizacji projektu MFW Baltica 1 inwestor za sobą kolejny etap badań środowiskowych i geofizycznych.

„Zakończyliśmy także pierwszy pełny rok pomiarów metocean, rozpoczynając ich kolejny rok dla uzyskania jeszcze bardziej miarodajnych danych dotyczących wiatru, prądów morskich i zafalowania na obszarze akwenu, na którym budowana będzie MFW Baltica 1”.

Zostaw komentarz

Strona główna » Sekściński: Realizujemy konsekwentnie kolejne etapy największego projektu OZE w Polsce