Rumia chce zainteresować młodzież morską energetyką wiatrową

Urząd Miasta Rumia ruszył z programem edukacyjnym „Energia wiatru – energia wolności”. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ok. 900 uczniów z miejscowych szkół podstawowych oraz z powiatu wejherowskiego, słupskiego i lęborskiego będą mieli okazję dowiedzieć się o korzyściach i szansach związanych z rozwojem morskich farm wiatrowych. W planie jest organizacja warsztatów i prelekcji.

Projekt „Energia wiatru – energia wolności” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformował rumski magistrat, warsztaty zorganizowane wspólnie przez miasto i partnerów, w tym inwestorami Polenergią i Equinorem, mają przede wszystkim zainteresować uczniów branżą, z którą mogliby związać swoją zawodową przyszłość. Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania farm wiatrowych na morzu oraz pokazanie szerokiego spektrum zawodów, które są niezbędne, aby nowa gałąź gospodarki mogła się w Polsce rozwinąć.

Pierwsze z nich, które były symboliczną inauguracją projektu odbyły się w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumii w poniedziałek 19 lutego. W ich trakcie kilkadziesiąt osób m.in. rozwiązywało multimedialny quiz oraz pracowało w grupach nad wyzwaniami, które dotyczyły morskich turbin wiatrowych.

Według Michała Pasiecznego, burmistrza Rumi, morska energetyka wiatrowa to nie tylko tematyka przyszłości, ale też konieczności. W tym kontekście wskazał, że jest co najmniej 80 różnych, dobrze płatnych zawodów związanych z energetyką wiatrową.

To nasza przyszłość, jeżeli chodzi o fajne, ciekawe zawody i wyższe zarobki, tak że gorąco zachęcam do tego kierunku. Jako Rumia bardzo chcemy stawiać na odnawialne źródła energii. Surowców w naszym kraju nie mamy zbyt dużo, więc idźmy do przodu, a będziemy mieli czystsze powietrze, lepsze zdrowie i, mam nadzieję, wy będziecie również w tych zawodach pracowali – stwierdził.

Według Urzędu Miasta w Rumii młode osoby, które kończą pierwszy etap edukacji i zaczynają następny, często mają wiele dylematów związanych z wyborem kolejnej szkoły. Nowe warsztaty dają im możliwość rozważenia wyboru tej dynamicznie rozwijającej się na Pomorzu branży.

Dzięki wykorzystaniu interaktywnych pomocy naukowych – takich jak wiatraki czy mierniki – uczestnicy mogą zgłębiać tajniki technologii wiatrowej oraz zrozumieć, jakie korzyści ekologiczne wynikają z wykorzystania tej formy energii oraz jak działania jednostki mogą wpływać na przyszłość naszej planety.

Jak wskazał Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w Equinor Polska, uczniowie interesują się zarówno kwestiami technicznymi, technologicznymi, jak i tymi ekologicznymi.

-Nasze zaangażowanie w działania edukacyjne w dynamicznie rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej wpisuje się w misję prowadzoną przez Equinor. Bierzemy udział w transformacji energetycznej Polski, a jednym z jej elementów jest szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat energii z wiatru. Na Bałtyku realizujemy trzy projekty o łącznej mocy 3 gigawatów, które będą generować zieloną energię dla ponad 4 milionów osób. Dzięki wspólnie prowadzonym projektom dzisiejsza młodzież będzie mogła w przyszłości rozwijać się zawodowo w całkowicie nowym sektorze gospodarki – ocenia Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

– Udział Polenergii w programie „Energia wiatru – energia wolności” idealnie wpisuje się w realizowaną przez naszą grupę strategię zrównoważonego rozwoju. W ramach Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu naszych programów flagowych, kładziemy szczególny nacisk na edukację dzieci i młodzieży dotyczącą transformacji energetycznej. W ten sposób pokazujemy szanse na nowe perspektywy zawodowe, które właśnie zaczynają się otwierać w rosnącej branży offshore w Polsce – podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w grupie Polenergia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Polenergia i Equinor zakończyły wspólną akcję edukacyjną „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”, w której wzięło udział prawie 1500 uczniów i uczennic z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. Projekt trwał kilka miesięcy i skierowany był do uczniów i uczennic sześciu publicznych szkół podstawowych w Ustce oraz w gminach Ustka i Redzikowo. To przez obszar tych gmin przebiegać będzie lądowa infrastruktura przyłączeniowa morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III. Uruchomienie inwestycji realizowanych wspólnie przez polsko-norweski duet planowane jest w 2027 r.

Źródło: Urząd Miasta w Rumii

Zostaw komentarz

Strona główna » Rumia chce zainteresować młodzież morską energetyką wiatrową