Equinor i BP wycofują się z budowy morskiej farmy wiatrowej

Globalni inwestorzy Equinor i BP poinformowali o rozwiązaniu umowy ze stanem Nowy Jork na sprzedaż energii elektrycznej z planowanej morskiej farmy wiatrowej Empire Wind 2 o mocy 1 260 MW. Decyzję tłumaczą zmianą warunków ekonomicznych, w tym dotyczących inflacji, stóp procentowych i zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Jak wskazuje norweski koncern, obecna sytuacja na rynku uniemożliwiała realizację projektu, ponieważ planowane przychody w ramach mechanizmu OREC (Offshore Renewable Energy Certificate) nie były dostosowane do rosnących kosztów inwestycji wynikających z wcześniej opisanych okoliczności. Spółki nie wykluczają kontynuacji projektu oczekując na ,,nowe możliwości”.

Jednocześnie Equinor przekonuje, że wspólnie z BP żywią przekonanie, że morska energetyka wiatrowa może być ważną częścią miksu energetycznego, a spółki są zaangażowane w utrzymanie znaczącego wkładu w gospodarkę krajową i lokalną.

Niedawno projekty farm Empire Wind 1 (również realizowany przez Equinor i BP – przyp. red.) i Empire Wind 2 zostały zatwierdzone przez Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) należące do Departamentu Spraw Wewnętrznych. W grudniu Empire Wind 1 otrzymał również certyfikat zgodności środowiskowej i potrzeby publicznej z art. VII w Nowym Jorku.

– Opłacalność ekonomiczna ma fundamentalne znaczenie dla ambitnych projektów o takiej skali. Decyzja w sprawie Empire Wind 2 daje możliwość resetu i rozwinięcia silniejszego i solidniejszego projektu w przyszłości – powiedziała Molly Morris, prezes Equinor Renewables Americas.

– Będziemy nadal ściśle angażować naszych licznych partnerów społecznych w całym stanie. Jak pokazują postępy w South Brooklyn Marine Terminal, nasza działalność związana z morską energetyką wiatrową pokazuje, że jesteśmy gotowi do tworzenia miejsc pracy i znacznącej aktywności gospodarczej w Nowym Jorku – dodała.

W rozmowie z agencją Reutersa rzecznik Equinor poinformował, że umowa sprzedaży energii z planowanej farmy Empire Wind 1 o mocy 816 MW pozostaje w mocy. Oczekuje się, że sektor morskiej energetyki wiatrowej odegra ważną rolę w pomocy prezydentowi USA Joe Bidenowi i kilku stanom, w tym Nowemu Jorkowi, w osiągnięciu celów w zakresie dekarbonizacji i walki ze zmianami klimatycznymi.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Ørsted podjął decyzję o wycofaniu się z realizacji o wstrzymaniu prac przy projektach morskich farm wiatrowych Ocean Wind 1 i 2 rozwijanych u wybrzeży amerykańskiego stanu New Jersey o mocy odpowiednio 1176 i 1148 MW. Wówczas duński koncern podobnie jak Equinor tłumaczył decyzję względami ekonomicznymi i problemami w związanymi z łańcuchem dostaw.

Źródło: Equinor/Reuters

Zostaw komentarz

Strona główna » Equinor i BP wycofują się z budowy morskiej farmy wiatrowej