Rząd chce zmienić granice portu w Łebie, aby ułatwić inwestycje w bazę serwisową

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy portu morskiego w Łebie, co ma umożliwić wykonanie inwestycji związanej z planowanym przystosowaniem portu w Łebie do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument 3 kwietnia 2024 r. został przekazanych do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni.

Do granic portu mają zostać włączone działki ewidencyjne nr 1/26, 365/68, 365/69 (Obręb Łeba obręb 2) oraz części działek ewidencyjnych numer 1/25, 1/33 (Obręb Łeba obręb 2).

Jak wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia, zmiana granic po zachodniej stronie kanału portowego umożliwi utworzenie nowego basenu portowego wraz z placami składowymi.

Niewielka korekta granic po wschodniej stronie kanału portowego ma na celu zapewnienie przestrzeni dla rozbudowy systemu falochronów dla portu morskiego

Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl, równolegle prowadzone są prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia morskich i stałych lotniczych przejść granicznych oraz ruchu dozwolonego przez te przejścia. Zakłada on rozszerzenie rodzaju dozwolonego ruchu w morskim przejściu granicznym w Łebie na ruch osobowy i towarowy bez obecnie obowiązujących ograniczeń dotyczących przynależności bandery oraz klasyfikacji statku. Propozycje zmian opracowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają umożliwić podejmowanie nowych form działalności portowej w związku z planowanymi inwestycjami budowy baz serwisowych dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jak wynika z informacji opublikowanych na stronach RCL, 2 kwietnia projekt został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że port w Łebie jako bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych wskazała spółka Baltic Power z Grupy Orlen, która pod koniec stycznia 2024 r. rozpoczęła jej budowę, a także Equinor, który wspólnie z Polenergią realizuje projekty offshore wind. Z kolei norweski koncern również pozyskał w ostatnim czasie pozwolenie na budowę budynku biurowego oraz budynku magazynowego. Równolegle trwa procedura administracyjna uzyskania pozwolenia na przebudowę nabrzeża, o czym Equinor poinformował naszą redakcję.

Zostaw komentarz

Strona główna » Rząd chce zmienić granice portu w Łebie, aby ułatwić inwestycje w bazę serwisową