Nowoczesne laboratoria i 200 stanowisk pracy – rusza Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Nowoczesne laboratoria, 500 metrów nabrzeża, około 200 stanowisk pracy i misja utworzenia „Polskiej Doliny Offshore” – w dniu 29 lutego 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wydarzenie poprzedziły obrady Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z udziałem znamienitych gości: Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusza Marchewki oraz Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie dr. hab. inż. kpt. ż.w. Wojciecha Ślączki, prof. PM.

Otwarcia ceremonii dokonał JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

– Cieszę się niezmiernie, że możemy dzisiaj wspólnie świętować uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które, mam nadzieję, w kolejnych latach będzie służyć wspólnemu pożytkowi na potrzeby prowadzenia kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych dla innowacyjnego przemysłu morskiego zarówno w kraju, jak i za granicą (…). Ambicją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest, aby Centrum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore”! – powiedział Prof. Weintrit

„Zrealizowana budowa Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to dowód na to, że Uniwersytet Morski to Uczelnia, która nieustannie się rozwija i posiada ogromny potencjał badawczy! Stąd w nowo otwartym budynku m.in. najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ekologiczne oraz elektroniczne”.

Następnie głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Arkadiusz Marchewka, który pogratulował oraz podziękował w imieniu Ministra Infrastruktury oraz własnym JM Rektorowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podjęcia wyzwania, jakim była budowa innowacyjnego Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

-Priorytetem Ministerstwa Infrastruktury są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału Uniwersytetu i wzmacnianie jego pozycji jako renomowanego ośrodka akademickiego, szkolącego przyszłe kadry, które będą nieocenionym wsparciem dla polskiej oraz światowej gospodarki morskiej – powiedział wiceminister.

Kolejnym przemawiającym podczas uroczystości był Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk, który podkreślił znaczenie nowo otwartego miejsca dla sektora offshore zarówno w kontekście Pomorza, jak i Polski.

-Chciałbym życzyć sobie i Państwu również, żeby to było takie centrum, w którym studenci, naukowcy będą mogli wnieść znaczący wkład w rozwój nauki, ale także w rozwój różnego rodzaju praktycznych rozwiązań, które będą służyć energetyce wiatrowej czy też w ogóle całemu systemowi tej części gospodarki, która jest oparta na offshore. (…) jestem absolutnie przekonany, że Uniwersytet Morski w Gdyni spełni oczekiwania środowiska gospodarki morskiej, ale także regionu i naszego kraju – powiedział Struk.

Następnie głos zabrała Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która zwróciła uwagę na innowacyjność sektora offshore:

-Jest to moim zdaniem rzecz niezwykle istotna w kontekście rozwoju gospodarki, ale do tego potrzeba także wykwalifikowanych kadr. My już po raz drugi wspólnie z samorządem Województwa Pomorskiego, Marszałkiem, za parę tygodni będziemy organizować w Gdańsku targi edukacyjne Edu Offshore. To oferta skierowana do młodych ludzi z całego Pomorza, którzy mogą poznać zarówno uczelnie, jak i różne firmy pracujące w tej branży, żeby widzieli tutaj swoją przyszłość. Bardzo liczę na innowacyjne zmiany, które są lokowane tutaj, na Pomorzu – powiedziała Dulkiewicz.

Dyrektor Instytutu Morskiego UMG, prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski w swojej wypowiedzi zwrócił z kolei uwagę na to, iż w budynku Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni znajdą się zakłady i jednostki Instytutu Morskiego UMG.

Część oficjalną zwieńczyło udanie się gości przed wejście do budynku, gdzie nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem władz Uczelni oraz przedstawicieli władz krajowych oraz samorządowych.

Następnie goście mieli możliwość zwiedzenia udostępnionych laboratoriów. Wielu z nich skorzystało z tej okazji i mogło z bliska przyjrzeć się nowoczesnej aparaturze, która bez wątpienia przysłuży się rozwojowi nauki i lepszemu zrozumieniu potrzeb sektora morskiego w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Budowa inwestycji za blisko 64 miliony złotych rozpoczęła się w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku. Za początek budowy można symbolicznie przyjąć dzień 15 czerwca 2021 roku. W tym dniu podpisano umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, firmą Budimex S.A. Już 15 września 2022 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy nad budynkiem. Tego dnia miało również miejsce podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni, MEWO S.A. i PGE Baltica na przeprowadzenie badań środowiskowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

Uniwersytet Morski w Gdyni od lat jest liderem na polskim rynku offshore w zakresie badań środowiskowych i wykonywania dokumentacji środowiskowej, geofizycznej, geologicznej i geotechnicznej dla inwestycji morskich, szczególnie w odniesieniu do energetyki wiatrowej.

Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni/Urząd Miasta Gdańsk/własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Nowoczesne laboratoria i 200 stanowisk pracy – rusza Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni