Konferencja: Morska flota handlowa pod narodową banderą polską racją stanu

W ciągu ostatnich lat, wraz z rozwojem całej gospodarki, postępuje również rozwój gospodarki morskiej. Dynamicznie wzrastają przeładunki w polskich portach oraz umacnia się pozycja polskich stoczni. Jednak, nadal słabym punktem gospodarki morskiej pozostaje żegluga pod narodową banderą. Dlaczego jest nam potrzebna morska flota handlowa, w tym flota offshore wind? Co zrobić i jak zrobić, aby uprawianie żeglugi pod narodową banderą stało się opłacalne, a flota handlowa stała się mocnym punktem gospodarki morskiej? O tych sprawach będą mówili i dyskutowali prelegenci i uczestnicy konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu”, która odbędzie sie 24.04.2024 r. Konferencja jest organizowana pod auspicjami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

AGENDA

24 KWIETNIA 2024

MODERATOR: Aleksander Gosk – Zastępca Dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

09:30 – 10:00 Film dokumentalny ‘Przywrócić polską banderę’ (skrót) Wystąpienie on-line z Vancouver. Wzloty i upadki idei polskiej bandery.

inż. Ireneusz Kuligowski – założyciel i honorowy przewodniczący Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych

10:00 – 10:45 Prezentacja (i dyskusja): Wykwalifikowani pracownicy i konkurencyjne koszty ich zatrudnienia – podstawa sukcesu działalności armatorskiej.

Piotr Masny – Dyrektor Zarządzający, Marlow Navigation Polska.

10:45 – 11:30 Prezentacja: Ekonomiczne regulacje dot. prowadzenia działalności pol-skich armatorów z sektora międzynarodowego transportu morskiego

mgr Alicja Węgrzyn – Doradca Dyrektora Naczelnego PŻM P. P.

11:30 – 12: Kawa & brunch

12:00 – 12:45 Prezentacja: Polska flota offshore w przeddzień budowy morskich farm wiatrowych

Krzysztof Stopierzyński – Wiceprezes Polskiej Izby Morskiej energetyki wiatrowej

12:45 – 13:30 Prezentacja: Morska flota handlowa pod narodową banderą. Dlaczego jest nam potrzebna!

kpt. ż. w. Tadeusz Hatalski – Prezes Zarządu Polskie Ratownictwo Okrętowe sp. z o. o.

13:30– 14:00 Podsumowanie konferencji / swobodne wypowiedzi prelegentów.

Udział w konferencji bezpłatny, rejestracja wg kolejności zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie udziału poprzez rejestrację

PRELEGENCI

Ireneusz Kuligowski

Absolwent PSM rocznik 1970 oraz WSM rok 1975. Ukończył również studia w Kanadzie na BC Institute of Technology, na kierunku: zarzadzanie żeglugą. Cale życie zawodowe poświęcił pracy na morzu. Zarządzał firmami żeglugowymi za granicą oraz w Polsce, w Szczecinie i w Gdyni. Jest założycielem Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Obecnie na emeryturze, mieszka w Vancouver, Kanada, gdzie prowadzi zajęcia dla kadetów w BCIT Marine Campus. Pozostaje Honorowym Prezesem PZPŻ i nadal działa na rzecz stworzenia na Pomorzu Centrum Zarządzania Żeglugowego oraz przywrócenia polskiej bandery.

Piotr Masny.

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, manager z wielo-letnim doświadczeniem w rekrutacji, zatrudnieniu i zarządzaniu personelem pływającym. Członek Rady Związku Agentów i Mor-skich Przedsiębiorstw Rekrutacyjnych APMAR.

Alicja Węgrzyn

Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego – ukończyła studia na Wy-dziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu oraz studia podyplomowe Master of Business Administration. Współautorka pięciu wydanych mono-grafii z zakresu ekonomiki przedsiębiorstwa w sektorze międzynarodo-wego transportu morskiego. Ma wieloletnie doświadczenie na stanowi-

skach zarządczych w dużym przedsiębiorstwie żeglugowym (grupa Polskiej Żeglugi Morskiej P. P.) w negocjowaniu z bankami i obligatariuszami projektów finansowych i inwestycyjnych. Obecnie doradca Dyrektora PŻM P.P. i członkini Stowarzyszenia Ekspertów Morskich.

Tadeusz Hatalski

Kapitan żeglugi wielkiej, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w 1974r., studiował Transport Morski na Uniwersytecie Gdańskim. Przez wiele lat kapitan handlowych statków morskich. W latach 2015 – 2020, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, w 2016r. dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, od 2020r., kieruje Polskim Ratownictwem Okrętowym. Autor książki „Przywrócić polską banderę”. Konsekwentny zwolennik wprowadzenia – nowoczesnych, dostosowanych do wymogów

rynku żeglugowego – zmian w polskiej legislacji i w efekcie restytucji polskiej, morskiej floty pod narodową banderą.

Krzysztof Stopierzyński

Wiceprezes Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej, prezes firmy Baltic Diving Solutions będącej operatorem floty offshore, nurek zawodowy, inspektor podwodnych elementów infrastruktury offshore. Posiada doświadczenie w pracy dla branży naftowej oraz morskiej energetyki odnawialnej. Specjalizuje się w sektorach Oil&Gas, rurociągów, kabli energetycznych, UXO oraz MEW. Jest absolwentem Underwater College w Fort William i Narodowego Instytutu Prac

Podwodnych w Marsylii, Francja. Wykłada na studiach podyplomowych z zakresu Inżynierii Ropy i Gazu oraz Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej.

Aleksander Gosk

Dziennikarz, publicysta morski i muzealnik. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, specjalność oceanografia. Po studiach związał się z mediami. Był kierownikiem redakcji „Panoramy” w gdańskim oddziale TVP3, pracował również w miesięczniku „Morze” i „Gazecie Gdańskiej” oraz w dziale marketingu i PR Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W ostatnich latach związany jest z gdyńskimi muzeami – w latach 2011-2012 był pełnomocnikiem prezydenta miasta Gdyni ds. Muzeum Emigracji, a w 2014 roku został zastępcą dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

MIEJSCE KONFERENCJI

Uniwersytet Morski w Gdyni Wydział Nawigacyjny UM

Skwer Kościuszki

Al. Jana Pawła II 3, Gdynia

Organizator: Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w.

Kontakt: konferencjapolskabandera@gmail.com

Zostaw komentarz

Strona główna » Konferencja: Morska flota handlowa pod narodową banderą polską racją stanu