PGE Baltica szuka wykonawcy monitoringu stanu zerowego ptaków

Spółka PGE Baltica poszukuje wykonawcy na monitoring stanu zerowego ptaków na obszarze morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 i Baltica 3.

Oferty w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego można było składać do 10 listopada 2023 r. Po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy wykonawca będzie miał na realizację zamówienia maksymalnie 18 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Do momentu publikacji artykułu PGE Baltica nie poinformowała publicznie o tym, czy w ramach przetargu wpłynęły jakieś oferty. Na realizację badań spółka zamierza przeznaczyć 6 150 000 mln zł brutto.

Co ciekawe, jak wynika z dokumentacji przetargowej, pierwsze sprawozdanie z rejsów badawczych ma zostać przekazane nie później niż do 29 stycznia 2024 r. Łącznie mają powstać 24 sprawozdania, a ostatni ma zostać przekazany do 6 stycznia 2025 r.

Przeprowadzenie monitoringu przedrealizacyjnego ptaków morskich (monitoringu stanu zerowego – przyp. red.) jest realizacją warunków nałożonego na PGE Baltica przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) Gdańsk dla morskiej farmy wiatrowej Baltica w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej 24 stycznia 2020 r.

Obszar badań obejmuje strefę objętą pozwoleniami na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń (PSZW) pomniejszoną o bufor 500 m zgodnie z postanowieniami IV części PSZW, a następnie powiększoną o bufor o szerokości nie mniejszej niż 2 Mm od granic strefy dopuszczonej do zabudowy zgodnie z PSZW, a także obszar Ławicy Słupskiej w granicach obszaru Natura 2000 Ławica Słupska.

Obszar badań wynosi:

MFW Baltica 2 wraz z buforem 2 Mm – ok. 401 km2,
MFW Baltica 3 wraz z buforem 2 Mm – ok. 319 km2,
– Ławica Słupska – ok. 772 km2.

Monitoring ptaków będzie się wykonywany w oparciu o:
_badania transektowe (liczenie wszystkich zauważonych ptaków pływających i latających w pasie o szerokości 300 m od każdej z burt statku)
-liczenie techniką ,,snap-shot” (liczenia wszystkich ptaków będących w locie zaobserwowanych w danym momencie w pasie transektu. Ponadto, będą odnotowywane wszystkie ptaki przelatujące i zaznaczana ich strefę wysokości przelotu na wysokości do 20 m, 20-100 m, 100-250 m, 250-350 m i powyżej 350 m).

Ponadto, potencjalny wykonawca ma sporządzić cztery sprawozdania cząstkowe za przeprowadzenie badań w poniższych okresach:
-sprawozdanie I: okres zimowania – od dnia podpisania umowy do końca lutego,
sprawozdanie II: okres migracji wiosennych – od początku marca do końca maja,
sprawozdanie III: okres letni – od początku czerwca do końca lipca
sprawozdanie IV: okres migracji jesiennych – od początku sierpnia do końca listopada.

Morskie farmy wiatrowe PGE

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Projekt MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Jak zapowiadają przedstawiciele koncernu ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) w sprawie morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 zostanie podjęta najpóźniej w drugim kwartale 2024 r.

Niezależnie od MFW Baltica, Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 r. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, Grupa PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia do 2040 r. przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim.

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE Baltica szuka wykonawcy monitoringu stanu zerowego ptaków