TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. Na Wyspie Solnej w Kołobrzegu powstanie Oceanarium

Prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski i Marek Stępień, właściciel Oceanarium, które od 5 lat działa w Międzyzdrojach, podpisali list intencyjny w sprawie budowy Oceanarium na Wyspie Solnej w Kołobrzegu, w sąsiedztwie Portu Jachtowego.

2. RDOŚ w Gdańsku zawiesza postępowanie dotyczące DŚU dla infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I

28 czerwca 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami inwestorów projekt jest przygotowany do udziału w aukcji w 2025 r.

3. Senat pyta o postępy w rozwoju morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim

Senacka Komisja Klimatu i Środowiska pochyliła się nad praktycznym funkcjonowaniem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, będącą obecnie jedną z podstaw rozwoju technologii offshore wind w Polsce. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP), Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz inwestorów m.in. PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

4. Orlen przygotowuje projekt MFW do aukcji w 2025 r.

Janusz Bil, prezes zarządu spółki Orlen Neptun, uczestniczył w posiedzeniu senackiej Komisji Klimatu i Środowiska. Podsumował prace nad projektem MFW Baltic Power, z której pierwszej energia do systemu popłynie w styczniu 2026 r. Orlen przygotowuje jeden ze swoich projektów MFW z II fazy do aukcji w 2025 r., jednak obecnie nie podjął w tym zakresie decyzji korporacyjnych, ponieważ nie ma sygnałów, by takie decyzje mogły zapaść. – Jeśli patrzymy na harmonogramy, to jesteśmy na styku grudnia 2025 r. – mówił z kolei Damian Komar, dyrektor ds. systemów wsparcia i regulacji w offshore i SMR w Orlenie.

5. Fedurek: Dobre regulacje to fundament morskiej energetyki wiatrowej

W Senacie w ramach posiedzenia Komisji Klimatu i Środowiska, odbyła się dyskusja na temat funkcjonowania ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W posiedzeniu udział wziął prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek, który opowiedział o postępach w realizacji Programu Offshore, sztandarowego projektu inwestycyjnego PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Przedstawił też kilka postulatów, które powinny usprawnić rozwój projektów MFW w Polsce.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły