Port Szczecin-Świnoujście oficjalnie w Offshore Wind Port Alliance

Port Szczecin-Świnoujście dołączył do kluczowego aliansu najważniejszych portów offshore wind – poinformował Zarząd Portu w mediach społecznościowych. 

W dniach 24-27 czerwca 2024 r. w Nantes i Saint-Nazaire we Francji Rafał Zahorski pełnomocnik ds. rozwoju portów ZMPSiŚ oraz Piotr Krahel, szef biura rozwoju, uczestniczyli w rozmowach w gronie przedstawicieli największych portów europejskich, w których przeładowuje się elementy i wykonuje usługi na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.

– Mamy plany na wiele wspólnych działań i długofalową współpracę – poinformował w mediach społecznościowych Rafał Zahorski.

W tym kontekście przypomniał o powstającym w Świnoujściu największym terminalu instalacyjnym na Bałtyku. 

– Stopień zaawansowania jego budowy jest poważny i nie ma żadnych przeszkód, by inwestycja ta nie została ukończona w zakładanych terminach. I etap skończy się w grudniu tego roku. Drugi w 2027 r. Po ukończeniu etap I i II w Świnoujściu będzie ponad 1 km najnowocześniejszych i najcięższych nabrzeży dla tej branży w EU. Już ukończenie I etapu da nam możliwość obsługi w ciągu roku aż 80 wież wiatrowych o mocy 15 MW. Po ukończeniu drugiego etapu ilość ta się podwoi, ale to będzie w 2027 r. – dodał. 

Przypomnijmy, że 2 lutego 2024 r. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X ZMPSiŚ podpisał l list intencyjny o przystąpieniu do Offshore Wind Port Alliance, największego w Europie zrzeszenia morskich portów uczestniczących w rozwój offshore wind, o czym szerzej pisaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.

Rafał Zahoroski udostępnił zdjęcia przedstawiające stan obecny nowego nabrzeża I etapu o długości 495 m oraz zdjęcia terenu nowego terminalu, który jest budowany przez polskiego inwestora.

Źródło: ZMPSiŚ/Facebook

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Port Szczecin-Świnoujście oficjalnie w Offshore Wind Port Alliance