Motyka: Chcemy nowego otwarcia we współpracy z branżą offshore wind

Efektywny rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz działania na rzecz usprawnienia realizacji porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – to główne tematy ósmego posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, które odbyło się 18 czerwca 2024 r. – Uważam za konieczne, aby dostosować porozumienie do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną – mówił wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka.

Porozumienie jest instrumentem wsparcia rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Jego celem jest stworzenie odpowiednich warunków do maksymalizacji w projektach wskaźnika local content, osiągnięcie określonej mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych, które będą jednym z filarów transformacji energetycznej Polski, ale też wsparcie rozwój przemysłu, budownictwa oraz sektora usług, stwarzając tym samym nowe miejsca pracy. To wymaga ścisłego i konstruktywnego dialogu pomiędzy administracją i przedstawicielami branży.  

-Chcemy dokonać nowego otwarcia we współpracy z branżą, która ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej – powiedział wiceminister Miłosz Motyka.  

Dodał, że zarówno treść porozumienia sektorowego, jak i model współpracy w ramach Rady Koordynacyjnej oraz grup roboczych, powinny odpowiadać potrzebom sektora i być dostosowany do obecnej sytuacji rynkowej, a także obowiązujących przepisów.  

-Część zapisów porozumienia w trakcie ostatnich blisko trzech lat zdezaktualizowała się z uwagi na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, podjęte decyzje polityczne, zmiany obowiązujących przepisów czy sytuację rynkową. Uważam za konieczne, aby dostosować porozumienie do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną. Rola Rady Koordynacyjnej powinna zostać wzmocniona tak, aby była zgodnym i silnym głosem sektora offshore wind w Polsce – stwierdził wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.  

Wiceminister klimatu i środowiska poinformował o zakończeniu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie wzoru sprawozdań dotyczących realizacji planu łańcucha dostaw materiałów i usług, a także o pracach nad zmianami legislacyjnymi uwzględniającymi m.in. postulaty inwestorów w zakresie usprawnienia budowy morskich farm wiatrowych, także poprzez przyspieszenie niektórych procedur.  

W maju informowaliśmy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru sprawozdań dotyczących realizacji planu łańcucha dostaw materiałów i usług. Uwagi do projektu można składać w terminie 14 dni od jego udostępnienia. celem projektowanego rozporządzenia jest m.in. ujednolicenie formy sporządzania sprawozdań oraz ułatwienie analizy zamieszczonych w nich danych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i środowiska, własne, RCL

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Motyka: Chcemy nowego otwarcia we współpracy z branżą offshore wind