Rząd pracuje nad ustawą wodorową

Polski rząd pracuje nad regulacjami, których celem będzie przyspieszenie rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Wodór będzie jednym z filarów osiągnięcia celów neutralności klimatycznej. Gospodarka wodorowa w Polsce może przynieść wartość dodaną sięgająca poziomu 870 mln euro. W Kosakowie na Pomorzu może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. Wodór umożliwi magazynowanie nadwyżek bezemisyjnej energii, w tym m.in. z morskich farm wiatrowych.

O planach poinformowała Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Krzysztof Bolesta. Przedstawiciele resortu powiadomili, że wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zostanie uruchomiony w przyszłym roku program promocji elektrolizerów z budżetem 2,7 mld zł. Ponadto, rozpoczęto już nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie (budżet 1,1 mld zł).

– Zakończyliśmy bardzo potrzebne konsultacje społeczne ustawy. Teraz skierujemy projekt na Komitet Stały Rady Ministrów, a potem na Radę Ministrów. Chcemy, by po wakacjach trafił on pod obrady Parlamentu. Czas przestać marzyć o wodorze, czas przejść od słów do czynów – mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Zgodnie z obecnymi przepisami w Polsce, wodór jest „innym rodzajem gazu palnego” i podlega regulacji wyłącznie w przypadku dostarczania go za pomocą sieci gazowej. W pozostałym zakresie wodór nie jest regulowany ustawą – Prawo energetyczne. Resort wyjaśnia, że konieczne jest zatem wprowadzenie wodoru do ustawy Prawo energetyczne i uregulowanie tego rynku. Brak regulacji przekłada się na niepewność inwestycyjną i ogranicza lub spowalnia realizację inwestycji dotyczących rynku wodoru.

Proponowane zmiany

Nowe regulacje mają wprowadzić do polskiego prawa definicje związane z wodorem. Mowa o trzech terminach: wodór niskoemisyjny1, wodór odnawialny2 i wodór odnawialny3 pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.

Na polskim rynku wodoru pojawią się operatorzy, m.in. operator systemu przesyłowego wodorowego i operator systemu dystrybucyjnego wodorowego, operator systemu magazynowania wodoru. Uregulowane zostaną ich obowiązki oraz procedura wyznaczania operatorów przez Prezesa URE.

Nowe regulacje uwzględnią zasady łączenia działalności gazowej i wodorowej, co ma znaczenie w szczególności na wczesnym etapie tworzenia się rynku. Założono też uproszczenia w Prawie budowlanym, w Prawie ochrony środowiska oraz w specustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Projektowane rozwiązania są zgodne z tzw. nowym pakietem gazowym, tj. rozporządzeniem i dyrektywą UE ustanawiających wspólne zasady rynku wewnętrznego gazów odnawialnych i gazu ziemnego oraz wodoru. Przyjęcie zmian w przepisach stanowi również realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Obecnie podpisano 11 umów na stacje tankowania wodoru, a kolejne konkursy będą wkrótce rozpisane – poinformowała Minister Hennig-Kloska.

Rząd negocjuje dodatkowe środki, które są jeszcze do zdobycia w Brukseli z Europejskiego Banku Wodoru.


  1. wodór niskoemisyjny – może być produkowany z paliw kopalnych, o ile proces produkcji powoduje odpowiednie redukcje emisji np. produkcja wodoru z wychwytem CO2 ↩︎
  2. wodór odnawialny – produkowany z odnawialnych źródeł energii ↩︎
  3. wodór odnawialny pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE ↩︎

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Rząd pracuje nad ustawą wodorową