TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. Polacy wykonają badania geotechniczne i geofizyczne dla przewiertu ląd-morze MFW Baltica 1

Polska spółka PGE Baltica z PGE Polskiej Grupy Energetycznej rozstrzygnęła przetarg na wykonanie badań geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dla zakresu przewiertu ląd-morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Zwyciężyła oferta konsorcjum polskich firm: Geofizyka Toruń S.A., Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin sp. z o.o. i PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego sp. z o.o.

2. Ørsted: Polska pozostaje jednym ze strategicznym rynków offshore wind

Duński inwestor Ørsted, globalny deweloper morskich farm wiatrowych, przedstawił wyniki za 2023 r. po dokonanym przeglądzie projektów. Przedstawiciele inwestora podczas prezentacji poinformowali o redukcji swoich celów inwestycyjnych i wstrzymaniu wypłaty dywidendy do 2025 r. Ponadto ogłosił plany redukcji 800 miejsc pracy i wyjścia z rynków w Norwegii, Hiszpanii i Portugalii. Jest to efekt trudnych warunków makroekonomicznych związanych m.in. inflacją. Pytamy inwestora o plany względem polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

3.PGE ponownie ogłasza przetarg na wykonanie projektu podstawowego i analiz systemowych dla MFW Baltica 1

Polska spółka PGE Baltica ogłasza przetarg na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 wraz z układem wyprowadzenia. To już drugie podejście spółki do wyboru wykonawcy. Poprzedni przetarg został unieważniony.

4.PSE rozpoczynają konsultacje wymogów wynikających z NC HVDC

1 lutego 2024 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozpoczęły proces konsultacji Projektu Zaktualizowanych Wymogów dotyczących przyłączenia do sieci systemów wysokiego napięcia prądu stałego oraz modułów parku energii z podłączeniem prądu stałego (NC HVDC). Uwagi można przekazywać do 1 marca br.

5. Bartosik: Polska staje się liderem we wzmacnianiu przemysłu wiatrowego w Europie

Na początku lutego 2024 r. globalny producent komponentów wiatrowych Vestas wraz z lokalnymi władzami w Szczecinie uroczyście dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę. Rozmawiamy z Małgosią Bartosik, zastępczynią dyrektora generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej WindEurope, na temat rodzących się możliwości dla Polski, które daje nowo budowany hub przemysłowy w Polsce.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły