Ørsted: Polska pozostaje jednym ze strategicznym rynków offshore wind

Duński inwestor Ørsted, globalny deweloper morskich farm wiatrowych, przedstawił wyniki za 2023 r. po dokonanym przeglądzie projektów. Przedstawiciele inwestora podczas prezentacji poinformowali o redukcji swoich celów inwestycyjnych i wstrzymaniu wypłaty dywidendy do 2025 r. Ponadto ogłosił plany redukcji 800 miejsc pracy i wyjścia z rynków w Norwegii, Hiszpanii i Portugalii. Jest to efekt trudnych warunków makroekonomicznych związanych m.in. inflacją. Pytamy inwestora o plany względem polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Na nasze pytania odpowiedziała Beata Głuszcz, menadżer ds. komunikacji Ørsted na rynek w Polsce. Wskazała, że Polska pozostaje strategicznym rynkiem dla duńskiego dewelopera.

– Polska pozostaje dla Ørsted jednym z czterech strategicznych rynków, gdzie wspólnie z naszym partnerem PGE Polską Grupą Energetyczną kontynuujemy wysiłki w ramach realizacji dwóch projektów (MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3) o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki – poinformowała.

Wyjaśniła, że proces przetargowy dla projektu MFW Baltica 2 był realizowany w niezwykle trudnych warunkach makroekonomicznych.

-Wojna na Ukrainie, rosnące stopy procentowe i galopująca inflacja spowodowały znaczący wzrost kosztów. Mimo tego sztormu na morzu, spółka JV tworzona przez Ørsted i PGE zakontraktowała dla Baltica 2 już wszystkie komponenty dla części morskiej projektu – turbiny, fundamenty, morskie stacje transformatorowe, kable wewnętrzne i eksportowe. Zakontraktowaliśmy także statki do instalacji kabli oraz turbin. W styczniu podpisaliśmy umowę z generalnym wykonawcą lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Elektrownia Baltica 2 o mocy 1,5 GW ma zostać oddana do użytku do końca 2027 roku. Zakończenie przetargów dla wszystkich kluczowych elementów to wielki sukces zespołu projektowego. Wszystko to zbliża nas dużymi krokami do Finalnej Decyzji Inwestycyjnej zaplanowanej na ten roku – wylicza Głuszcz.

Pytamy też Ørsted także o zainteresowanie drugą fazą rozwoju offshore wind w Polsce.

– Obecnie jesteśmy skoncentrowani na realizacji Morskiej Farmy Baltica (2,5 GW). To ogromne wyzwanie w obliczu trudnych warunków makroekonomicznych, wysokiego kosztu kapitału oraz problemów, z którymi mierzą się firmy z łańcucha dostaw MEW. Jednocześnie Polska jest dla Ørsted jednym z najważniejszych rynków, jesteśmy tu obecni już od ponad 10 lat. Ambitne plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, która stała się trzecim rynkiem dla offshore po Danii i Niemczech spośród 28 państw unijnych, tworzą atrakcyjny pipeline projektów – wskazuje przedstawiciela Ørsted

Podkreśliła, że jeśli projekty o łącznej mocy 18 GW mają zostać zbudowane do 2040 roku, polskie spółki skarbu państwa będą potrzebowały godnych zaufania partnerów, za którymi stoi know-how i globalne doświadczenie.

Zostaw komentarz

Strona główna » Ørsted: Polska pozostaje jednym ze strategicznym rynków offshore wind