Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1.Nie będzie wodoru bez offshore wind. Polska może rozwinąć nową synergię (RELACJA)
1 grudnia 2023 r. odbyło się świąteczne spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, w którym wzięli udział przedstawiciele sektora wodorowego. Tematem przewodnim rozmów była synergia morskiej energetyki wiatrowej oraz wodoru, która ma szansę zaistnieć także na polskim rynku. Współorganizatorem spotkania był Klaster Technologii Wodorowych, będący inicjatorem Grupy Roboczej Offshore2Hydrogen, której prace startują w styczniu 2024 r. Klaster zaprasza do udziału przedstawicieli biznesu, organizacji rządowych i pozarządowych. Przeczytaj naszą relację.
2. MFW Bałtyk II i III z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla inwestycji w morską oraz lądową infrastrukturę przyłączeniową dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III. Projekty są realizowane przez Polenergię i Equinora.
3. Women Can Sea: Jak nie drzwiami, to oknem. Kobiety chcą budować branżę morską (RELACJA)
Czy kobiety mogą odnaleźć się w branży morskiej? Zdecydowanie tak. Od wielu lat udowadnia to szereg ekspertek, które połączyły siły w ramach projektu „Women Can Sea”. Inicjatywa ruszyła 27 listopada 2023 r. jako wspólne przedsięwzięcie Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Inkubator Starter i Stowarzyszenia Kobiet Inspira. Patronem medialnym wydarzenia jest portal branżowy OffshoreWindPoland.pl. W 2024 r. odbędzie się cykl spotkań w formule mastermind – w imieniu organizatorów zapraszamy do zapisów oraz do śledzenia relacji na łamach naszego serwisu.
4. PSE przygotowują się na rozwój morskiej energetyki wiatrowej
Morskie farmy wiatrowe będą jednym filarów transformacji energetycznej, dlatego konieczne jest wzmocnienie sieci przesyłowej na obszarze Pomorza. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowują się do tego procesu inwestując w bezpieczne i efektywne wyprowadzenie mocy z turbin wiatrowych i dostarczenie jej do każdego zakątka Polski.
5. PGE Baltica rozpoczyna prace rozbiórkowe w porcie w Ustce
W związku z przygotowaniami do budowy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych jeszcze w grudniu PGE Baltica rozpocznie prace rozbiórkowe na terenie byłej przetwórni ryb w porcie w Ustce. Mają się one zakończyć w kwietniu 2024 r. – poinformował ustecki urząd miasta.