W Szczecinie ruszyło Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

27 maja 2024 r. w Szczecinie dokonano oficjalnego otwarcia Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP). Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie JM Rektor Wojciech Ślączka, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Wicewojewoda zachodniopomorski, Bartosz Brożyński. Baza laboratoryjna CEOP to 11 specjalistycznych laboratoriów, w których naukowcy prowadzą badania oraz projekty w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Temat przewodnim badań to automatyzacja i żegluga autonomiczna, technologie nawigacyjne i techniki satelitarne, pozycjonowanie obiektów w ruchu – na powierzchni wody lub w głębi, opracowywanie nowoczesnej infrastruktury wodnej, badania dna morza, czy pomiary hydro- i kartograficzne.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających jest największą od lat inwestycją akademicką w regionie zachodniopomorskim. To projekt dofinansowany ze środków UE tj. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, wart łącznie 29.172.579,13 zł. 

Znajdujące się na terenie CEOP nowoczesne laboratoria ze stałym dostępem do akwenu są zapleczem naukowo-badawczym dla Politechniki Morskiej w Szczecinie, której pracownicy rozwijają i testują innowacyjne rozwiązania technologiczne.

W uroczystości otwarcia udział wzięli także pracownicy, władze uczelni, przedstawiciele branży morskiej, IT, geodezyjnej, zaprzyjaźnionych instytucji i uczelni.

– To najnowocześniejszy ośrodek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił podczas otwarcia marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

– Nie kryję dumy z CEOP, dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt zarówno po stronie uczelni, jak i Urzędu Marszałkowskiego – podkreślał. 

– Właśnie tak wygląda gospodarka morska przyszłości – mówił minister Arkadiusz Marchewka.

– Patrząc na to miejsce wiem też, jak dużo pracy nas jeszcze czeka przy budowanym naprzeciwko Polskim Ośrodkiem Ratownictwa Morskiego, ale ten intensywny rozwój Politechniki Morskiej sprawia, że jesteśmy naprawdę dumni z tej uczelni – dodał. 

11 laboratoriów i dwa modele

Baza laboratoryjna CEOP to 11 specjalistycznych laboratoriów, w których naukowcy prowadzą badania oraz projekty w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Automatyzacja i żegluga autonomiczna, technologie nawigacyjne i techniki satelitarne, pozycjonowanie obiektów w ruchu – na powierzchni wody lub w głębi, opracowywanie nowoczesnej infrastruktury wodnej, badania dna morza, pomiary hydro- i kartograficzne, wreszcie – kwestie dotyczące bezpieczeństwa oraz skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze – oto przekrój tematów, jakimi zajmują się naukowcy w CEOP, opracowując projekty naukowe, a w nadchodzącym czasie również prace komercyjne.

Wyjątkowym projektem w CEOP są autorskie wielkoskalowe modele redukcyjne statków – dzięki nim naukowcy będą mogli pracować nad efektywnymi i skutecznymi rozwiązaniami dla żeglugi autonomicznej i nie tylko.

-Taki model ma ster, śrubę, wyposażenie, które sprawia, że na wodzie zachowuje się jak jego pierwowzór – tłumaczy rektor Wojciech Ślączka.

Badania nad autorskimi rozwiązaniami w obszarze żeglugi autonomicznej, dzięki tym małym statkom wejdą na zupełnie nowy poziom. 
1. Model redukcyjny masowca mv „TATRY” (PŻM) – skala1:40
2. Model redukcyjny kontenerowca Tripple E „MAJESTIC” MAERSK, 18 340 TEU – skala 1:70

Modele służą automatyzacji statków autonomicznych w zakresie zdalnego sterowania, analizie ryzyka eksploatacji statków autonomicznych, budowie matematycznych modeli i algorytmów do autonomicznego sterowania statkami bezzałogowymi, opracowaniu technologii do komunikacji pomiędzy centrum obsługi na lądzie, a pokładem statku bezzałogowego.

Źródło: Politechnika Morska w Szczecinie

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » W Szczecinie ruszyło Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających