Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1.Nowy harmonogram FEW Baltic II. RWE otwarty na strategiczne partnerstwa
Niemiecka spółka energetyczna RWE poinformowała, że kontynuuje rozwój na polskim rynku OZE. Obecnie podmiot poszukuje nowych możliwości i jest otwarty na strategiczne partnerstwa w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. -Oddanie do użytku projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II spodziewane jest pod koniec tej dekady – informuje inwestor. Wyjaśnia, że harmonogram projektu F.E.W. Baltic II został zrewidowany ze względu na czynniki makroekonomiczne.
2. MEW wymaga rozwoju systemów antydronowych
Rozwój energetyki morskiej, która staje się bezsprzecznie coraz ważniejszym elementem nowoczesnych miksów energetycznych, wymaga nowych środków ochrony infrastruktury krytycznej dostosowanych do zagrożeń. Kraje rozwijające m.in. morską energetykę wiatrową powinny wspierać rozwój firm budujących systemy antydronowe. O tej kwestii mówi Dr Jędrzej Łukasiewicz, członek Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl.
3. Sprzedaż nieruchomości portowych ST3 Offshore przez syndyka – oczami prawnika
Sprzedaż nieruchomości upadłego przedsiębiorcy to skomplikowana i długotrwała procedura. Jest ona dodatkowo wydłużona w stosunku do nieruchomości położonych w granicach portów morskich. Prawo pierwokupu nieruchomości portowych zostało jednak wprowadzone dopiero w marcu 2023 r. W praktyce jednak uczestnicy obrotu nie chcieli ryzykować i niejako „z ostrożności” uznawali, że prawo to przysługuje w każdym przypadku – wskazuje Karol Sienkiewicz, radca prawny z Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Sp.p.
4. PGE i Ørsted wybrały dostawców morskich stacji transformatorowych dla Baltica 2
Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.
5. Finalna decyzja inwestycyjna dla MFW Baltica 2 w przeciągu roku
Przedstawiciele polskiego inwestora PGE Baltica poinformowali, że w 2024 r. zostanie podjęta finalna decyzja inwestycyjna dotycząca budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Obecnie spółka jest w trakcie zaawansowanej kontraktacji komponentów i usług.