TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.

2. Polenergia aktualizuje budżety dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

Grupa Polenergia poinformowała o zmianie szacowanego poziomu nakładów inwestycyjnych potrzebnych dla realizacji projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace budowlane rozpoczną się w pierwszym kwartale 2025 r, natomiast zakończenie realizacji i oddanie do użytkowania projektów morskich farm wiatrowych przewiduje się w 2028 r.

3. Okiem prawnika: Prace archeologiczne na terenie inwestycji infrastrukturalnych związanych z offshore

W maju br. na terenie budowy stacji elektroenergetycznej Choczewo, która ma służyć wyprowadzeniu mocy z MFW, realizowanej na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, odkryto zabytki archeologiczne z okresu kultury łużyckiej. W związku z tym doszło do wstrzymania robót budowlanych. Podobny problem może także spotkać inwestorów offshore, którzy w okolicy będą budować swoje stacje transformatorowe. Budowa może zostać wstrzymana nawet na wiele miesięcy – wskazuje Karol Sienkiewicz, radca prawny z Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Sp.p.

4. Szwedzi konsultują z Polską projekt MFW Neptunus

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o możliwości udziału w transgranicznych konsultacjach projektu morskiej farmy wiatrowej Neptunus na szwedzkich wodach Bałtyku. Powiadomienie wystosowano zgodnie z Konwencją z Espoo. Projekt realizowany przez szwedzkiego inwestora OX2 uwzględnia m.in. produkcję zielonego wodoru.

5. Inwestor MFW BC-Wind wizytuje statek Ocean Vantage

Statek Ocean Vantage posłuży do przeprowadzenia badań dna Bałtyku realizowanych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. W kwietniu br. wystartowała kampania.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły