EDF Renewables Polska przeszkoli górników do pracy na farmach wiatrowych

Inwestor EDF Renewables Polska poinformował, że wdroży program szkoleniowy, którego celem jest przebranżowienie górników i innych pracowników sektora wydobywczego do pracy w energetyce wiatrowej. Pierwsi chętni wezmą udział w programie jesienią 2023 r. Program jest współtworzony ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy.

EDF rusza z programem edukacyjnym „Wiatr – kopalnia możliwości”, który przygotuje górników i innych pracowników sektora wydobywczego do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych na lądzie.
 
Szkolenia, które przeprowadzimy w ramach programu, będą ważnym elementem sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wyposażą pracowników sektora wydobycia w kompetencje, których przez najbliższe lata będzie oczekiwał rynek pracy – informuje inwestor.

Szczegóły programu przedstawiła m.in. Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.

EDF Renewables patrzy na swoją obecność w Polsce długofalowo, dlatego inwestycje w rozwój kompetencji i kadr są podstawą funkcjonowania naszej firmy. Ponadto wierzymy, że jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest współpraca ze społecznościami lokalnymi i działania, które pozytywnie wpływają na jakość ich życia. Chcemy być aktywnym uczestnikiem sprawiedliwej transformacji i dbać o rozwój kompetencji pracowników odchodzących z polskich kopalń. EDF we Francji także przechodziło etap zmiany profilu wytwarzania energii, transformacji. Bazując na tych doświadczeniach doskonale wiemy, jak ważnym elementem jest znalezienie miejsca w sektorze OZE dla pracowników wydobycia czy energetyki opartej na węglu – wyjaśniła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
 
Pierwsi chętni wezmą udział w programie już jesienią 2023 roku. Program szkoleniowy ma być zgodny ze światowymi standardami tj. Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Kursanci będą mogli pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – czytamy.

Oferowany przez nas kurs spełnia wszelkie międzynarodowe standardy. Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Kurs, poza częścią techniczną, obejmuje także naukę języka angielskiego w stopniu podstawowym lub specjalistycznym oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej – wyjaśnia Artur Ambroziewicz, CEO spółki Vulcan, realizującej program szkoleń dla górników.

Gdzie mogą zgłosić się chętni?

Do uczestnictwa w kursie kwalifikowani będą pracownicy z kopalń przeznaczonych do wygaszenia.

Cieszę się, że możemy dzięki tej współpracy wspomagać rozwój zawodowy osób, które po odejściu z kopalń mogą jeszcze przez wiele lat być aktywne zawodowo. Pozyskanie nowych kompetencji będzie dla nich gwarancją otrzymania propozycji pracy w sektorze OZE, który zgodnie z założeniami PEP2040 będzie odgrywał coraz wiekszą rolę w miksie energetycznym Polski – podkreśla Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Pracownicy chęć uczestnictwa mogą zgłaszać bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK (tel. 32 432 10 38 lub 32 432 10 32) oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl. Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami pod numerem telefonu: 693 673 050, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Źródło: Linkedin, SRK

Zostaw komentarz

Strona główna » EDF Renewables Polska przeszkoli górników do pracy na farmach wiatrowych