TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. Łeba odwołuje przetarg na dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem na zaplecze serwisowe

Port w Łebie przygotowuje się do roli m.in. terminala serwisowego dla morskich farm wiatrowych, które pojawią się na Morzu Bałtyckim. Okazuje się, że przetarg na 30-letnią dzierżawę terenów, które miały zostać wykorzystane jako zaplecze serwisowe, został odwołany na dwa tygodnie przed rozstrzygnięciem. Jako powód wskazano ,,konieczność doprecyzowania warunków, jakie muszą spełniać uczestnicy postępowania przetargowego”.

2. Badaczka z Holandii z otwartym wykładem na PG

W ubiegłym tygodniu Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG zaprosiło studentów, doktorantów i pracowników na wykład otwarty pt. „Cyfryzacja i zarządzanie energią wiatrową: wezwanie do interdyscyplinarnych badań i innowacji”. Wygłosiła go dr Helena Solman, badaczka z Environmental Policy Group na Uniwersytecie Wageningen w Holandii.

3. Ustawa offshore wind doczekała się komentarza prawniczego Becka

Nakładem wydawnictwa C.H. Beck ukazał się komentarz do ustawy z dnia 17 grudnia 2023 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1385), czyli tzw. ustawy offshore wind.

4. Polak opracował nowatorską metodę pomiaru stanu morskich turbin wiatrowych

Dr hab. inż. Czesław Suchocki, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji z Politechniki Koszalińskiej, opracował nowatorską metodę zdalnego pomiaru stanu technicznego łopat turbin wiatrowych, w tym instalowanych w morskich farmach wiatrowych.

5. Polenergia: Proces wydawania pozwoleń dla MEW trwa zbyt długo. Potrzebne zmiany

Polenergia zdecydowaną większość środków z niedawnej oferty publicznej przeznaczy na rozwój projektów morskich farm wiatrowych. Pierwsze prace przygotowawcze przy projektach Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczną się już w 2024 r. roku. Z kolei prace budowlane w 2025 r. – stwierdził Michał Michalski, prezes Polenergii, w rozmowie z PAP Biznes. Jego zdaniem niezbędne będą również rozmowy z rządem na temat wprowadzenia regulacji, które pomogą usprawnić realizację inwestycji.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły