Łeba odwołuje przetarg na dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem na zaplecze serwisowe

Port w Łebie przygotowuje się do roli m.in. terminala serwisowego dla morskich farm wiatrowych, które pojawią się na Morzu Bałtyckim. Okazuje się, że przetarg na 30-letnią dzierżawę terenów, które miały zostać wykorzystane jako zaplecze serwisowe został odwołany na dwa tygodnie przed rozstrzygnięciem. Jako powód wskazano ,,konieczność doprecyzowania warunków, jakie muszą spełniać uczestnicy postępowania przetargowego”.

24 sierpnia br. Burmistrz Miasta Łeby ogłosił pierwszy przetarg ustny na ,,oddanie w dzierżawę nieruchomości zlokalizowanych w Łebie, przy ul. Jachtowej, z przeznaczeniem na zaplecze serwisowe dla wznoszonych na Bałtyku morskich farm wiatrowych”. Sprawa dotyczyła działek nr 365/64 o powierzchni 4658 m2, części działki nr 365/63 o powierzchni 715 m2 oraz działki nr 52/54 o powierzchni 4617 m2 przy ul. Jachtowej w Łebie, będących własnością Gminy Miejskiej Łeba o łącznej powierzchni 9 990 m2 (0,99 ha).

Tereny miały zostać wydzierżawione na 30 lat. Jako stawkę wywoławczą rocznego czynszu (opłaty dzierżawy) wskazano 850 000 zł netto. Zgodnie z dokumentacją przetargową nieruchomość miała zostać zagospodarowana do 31 grudnia 2026 r, a z przyczyn niezależnych od dzierżawcy na jego wniosek Burmistrz Miasta Łeby mógł wydłużyć ten termin.

Źródło: Geoportal.gov.pl

Przetarg miał odbyć się 6 listopada o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łebie, zlokalizowanej w budynku MOPS. Jednak 23 października br. Burmistrz Łeby podjął decyzję o odwołaniu przetargu tłumacząc to ,,koniecznością doprecyzowania warunków, jakie muszą spełniać uczestnicy postępowania przetargowego”. Jednocześnie poinformował, że czynności związane z przetargiem zostaną powtórzone w terminie wskazanym w odrębnym ogłoszeniu.

Orlen i Polenergia stawiają na Łebę

W maju 2022 r. spółka Baltic Power, z Grupy Orlen, podpisała umowę na dzierżawę terenu o powierzchni ok. 1,1 ha w porcie Łeba na potrzeby terminalu serwisowego dla planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Zgodnie z założeniami baza serwisowa będzie na stałe obsługiwała minimum 2 jednostki CTV przeznaczone do transportu personelu serwisowego oraz sprzętu. Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Na terenie portu serwisowego zlokalizowane będą m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym będzie pracowało ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie. Według harmonogramu terminal serwisowy ma zostać uruchomiona w 2025 r. i kosztować ok. 20-30 mln zł.

Łeba ma być miejscem, gdzie powstanie baza serwisowa dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. W maju 2021 r. norweska spółka kupiła działkę na potrzeby budowy terminala instalacyjnego. W marcu Equinor poinformował, że gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową w Łebie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2025 r.  

Bazę powstaje na działce o powierzchni 1,5 ha. Według norweskiego koncernu obiekt będzie można sukcesywnie rozbudowywać, adaptując go do potrzeb prowadzonych operacji w całym ok. 30-letnim okresie eksploatacji morskich farm wiatrowych. Dzięki 140-metrowej linii brzegowej portu, będzie on w stanie przyjąć jednocześnie do 4 statków obsługi farm wiatrowych. Zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.

W czerwcu Equinor i Polenergią otworzyli punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje m.in. o wspólnie realizowanych inwestycjach w offshore wind.

Źródło: Urząd Miasta Łeby

Zostaw komentarz

Strona główna » Łeba odwołuje przetarg na dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem na zaplecze serwisowe