Berlin ratuje Siemens Energy

Niemiecki rząd uratuje należącą do Siemens Energy spółkę Siemens , posiadającą w portfolio segment produkcji turbin wiatrowych, która zderzyła się z problemami finansowymi. Berlin udzieli gwarancji wartych 7,5 mld euro, które mają pozwolić firmie na realizację zamówień.

Pomoc rządu to element szerszego planu ratunkowego wartego 15 mld euro zakładającego gwarancje bankowe oraz finansowania udzielane przez państwowe i prywatne banki. Plan zakłada również wstrzymanie wypłaty dywidendy i wyższych premii.

Spółka Siemens Energ koncentruje się na projektowaniu, rozwoju, produkcji i dostawie produktów, instalacji i zaawansowanych technologicznie usług w sektorze OZE, ze szczególnym uwzględnieniem elektrowni wiatrowych. Spółka świadczy również usługi obejmujące zarządzanie, eksploatację i konserwację zespołów urządzęń. Problemy Siemens Energy nasiliły się w ostatnich miesiącach. W wyniku ujawnienia złej jakości podzespołów głównych łożysk, a także łopat wirników turbin, konieczne było nie tylko wstrzymanie produkcji, ale również wypłata odszkodowań dla klientów. Turbiny zostały wyprodukowane przez hiszpańską spółkę zależną, Siemens-Gamesa.

Pogłębiające się problemy w biznesowym segmencie turbin wiatrowych Siemens Gamesa i późniejsze decyzje S&P mające na celu obniżenie latem długoterminowego ratingu kredytowego grupy do BBB-, zaledwie o jeden stopień powyżej śmieciowego, sprawiły, że banki niechętnie udzielają gwarancji.

W październiku Siemens Energy poinformował o rozmowach z rządem, bankami i Siemens AG na temat udzielenia gwarancji na zabezpieczenie portfela zamówień firmy, którego wartość jest szacowana na 109 mld euro. 

Po tych wiadomościach akcje Siemens AG i Siemens Energy zwyżkowały odpowiednio o 2,75% i 2,95% – informuje agencja Reuters.

Przypomnijmy, że w kwietniu PGE i Orsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. Oprócz dostawy 107 turbin o mocy 14 MW każda, Siemens Gamesa ma być odpowiedzialny za ich serwisowanie oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia.

Źródło: Reuters

Zostaw komentarz

Strona główna » Berlin ratuje Siemens Energy