Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Dania konsultuje z Polską projekt wyspy energetycznej
Do polskich organów środowiskowych wpłynęła dokumentacja dotycząca planu budowy wyspy energetycznej w pobliżu Bornholmu w duńskiej części Morza Bałtyckiego. Opiniowanie jest prowadzone w ramach transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko.
2. Inwestorzy MFW Bałtyk II i III przeprowadzą dialog dot. kontraktu landfall HDD
Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. poinformowali o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych. Dialog dotyczy usługi landfall HDD, czyli realizacji przejść bezwykopowych dla 2 kabli eksportowych dla MFW Bałtyk II oraz dla 2 kabli eksportowych dla MFW Bałtyk III.
3. W porcie Szczecin powstanie fabryka do produkcji wież wiatrowych
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały w Szczecinie przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie.
4. Respect Energy chce zbudować pływającą farmę wiatrową w Estonii
Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłosiła plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
5. MFW Bałtyk II i III z kontraktami na zaprojektowanie i instalację kabli
5 października 2023 r. spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. i MFW Bałtyk III sp. z o.o. zawarły umowy z na zaprojektowanie, produkcję, testowanie, transport, instalację i ochronę kabli eksportowych na odcinku od morskiej stacji transformatorowej do miejsca wyprowadzenia energii na lądzie. Usługi zapewni Jan De Nul w konsorcjum z producentem Hellenic Cables.