Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały w Szczecinie przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie.
Na 17 ha powstanie fabryka, w której produkowane będą elementy wież wiatrowych dla morskich albo lądowych farm wiatrowych, konstrukcje fundamentów dla wież morskich albo lądowych turbin wiatrowych oraz lądowych farm wiatrowych, konstrukcje masztów lub wież metalowych.
Produkowane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m.in. transportu morskiego.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem fabryka rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2026 r. Znajdzie w niej zatrudnienie, co najmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.
To po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, kolejne przedsięwzięcie w zespole portów Szczecin-Świnoujście związane z odnawialnymi źródłami energii.
W maju informowaliśmy, że Windar Renovables planuje budowę fabryki wież wiatrowych dla offshore wind w Polsce. Wówczas wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie możliwości uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji.
Windar będzie produkował komponenty też dla polskich farm wiatrowych w innych fabrykach. W lipcu polska Grupa PGE oraz duńska spółka Ørsted poinformowały, że podpisały kontrakt z hiszpańską spółką joint venture Navantia-Windar. Firmy mają za zadanie wyprodukowanie 77 monopali dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Komponenty powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).