TOP 5. Najchętniej czytane artykuły tygodnia

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1.Dzień Dostawcy z Hitachi Energy – duże zainteresowanie krajowych firm

Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm – poinformowały spółki.

2. PSEW2023: Jak wejść na ścieżkę 33 GW? (RELACJA)

Zgodnie z szacunkami branżowymi, potencjał techniczny polskich wód Morza Bałtyckiego może wynieść 33 GW w morskiej energetyce wiatrowej. Tylko jak to zrobić, gdy Polska jest dopiero na początku drogi rozwoju wiatraków na Bałtyku? Był to główny temat dyskusji „Offshore wind – droga do 33 GW”, która odbyła się podczas konferencji PSEW2023 w Serocku. 33 GW w offshore wind może zapewnić nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

3. Port w Świnoujściu otrzyma 63,4 mln euro na budowę zdolności na potrzeby offshore wind

Polska otrzymała 4,4 mld zł dofinansowania z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na realizację projektów transportowych. 21 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego CEF, który zatwierdził wyniki konkursu. Wśród beneficjentów znalazł się Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który otrzyma 63,6 mln euro na „budowę zdolności portu morskiego Świnoujście do zaspokojenia potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”.

4. Okiem prawnika: Skarb Państwa może przejąć udziały i akcje prywatnych spółek portowych

Wspólnicy spółek kapitałowych, które mają nieruchomości w portach w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu czy Szczecinie mogą czuć się zagrożeni przejęciem ich udziałów przez Skarb Państwa (lub inne podmioty). Marcowa nowelizacja ustawy o portach i przystaniach morskich wprowadziła bowiem prawo pierwokupu udziałów i akcji takich spółek na wzór pierwokupu nieruchomości rolnych. Do nabycia tych praw Rada Ministrów może upoważnić inne podmioty, także inne spółki – wyjaśnia w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl mecenas Oliwia Radlak, radca prawny z Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Sp.p.

5. RDOŚ wszczął postępowanie w sprawie bazy serwisowej w Ustce

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku w zawiadomieniu z dnia 14 czerwca 2023 r. poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego na wniosek polskiego inwestora PGE Baltica w sprawie budowy bazy operacyjno-serwisowej w Porcie Ustka.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5. Najchętniej czytane artykuły tygodnia