Oto lista najpopularniejszych wiadomości minionego tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Budzyński: Norweski rynek offshore wind jest w zasięgu polskich firm i przemysłu
– Liczymy na to, że polscy producenci będą szeroko uczestniczyli w łańcuchach dostaw dla norweskich projektów offshore wind, z których znakomita większość zrealizowana będzie w technologii floating wind – mówi w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Obecnie organizacja skupia się na współpracy z podmiotami z sektora finansowego i ubezpieczeniowego, aby ułatwić podmiotom rozwój i dostęp do informacji o możliwościach finansowania. Budzyński zapowiada powrót Akademii OFFSHORE® w nowej, odświeżonej formule.
2. Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony
W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego – mówi prof. Lech Kotwicki z PAN.
3. Jest zgoda na badania archeologiczne w ramach budowy linii 400 kV Choczewo-Żarnowiec
21 września 2023 r. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości w celu przeprowadzenia badań archeologicznych w ramach działań związanych z budową linii 400 kV Choczewo-Żarnowiec (CWO-ZRC).
4. Ocean Winds nawiązuje współpracę z SeaRenergy Offshore
Ocean Winds, inwestor morskiej elektrowni wiatrowej BC-Wind, podpisał umowę z polskim oddziałem SeaRenergy Offshore Holding. Firma opracuje projekt koncepcyjny oraz niezbędną dokumentację dla morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu MFW BC-Wind.
5. Polsko-belgijskie rozmowy o offshore wind
Minister Anna Moskwa spotkała się z przebywającą w Polsce w ramach podróży po krajach bałtyckich minister ds. energii Belgii Tinne Van der Straeten. Tematem rozmów, które odbyły się 22 września 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, były kwestie dotyczące bieżącej legislacji Unii Europejskiej w obszarze energii w perspektywie objęcia przez Belgię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej już w pierwszej połowie 2024 r. Dyskusja skupiła się na kwestiach morskiej energetyki wiatrowej, która dla Belgii, podobnie jak i dla Polski, ma znaczenie strategiczne.