Polsko-duńskie rozmowy o współpracy

Wzmocnienie współpracy zachodniopomorskich uczelni technicznych oraz duńskich przedsiębiorstw, które inwestują w sektor energetyczny na Pomorzu Zachodnim było tematem spotkania wojewody Zbigniewa Boguckiego z ambasadorem Królestwa Danii Ole Toftem i przedstawicielami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Morskiej w Szczecinie i Politechniki Koszalińskiej.

Wojewoda Zbigniew Bogucki podkreślił podczas spotkania, że współpraca firm energetycznych z najlepszymi ośrodkami naukowymi w naszym regionie pozwoli zapewnić wykwalifikowanych specjalistów oraz zaplecze badawcze dla nowych technologii produkcyjnych w sektorze energetyki wiatrowej.

-Jednocześnie nasze uczelnie, naukowcy i studenci zyskają możliwości prowadzenia badań, odbywania praktyk i zatrudnienia w innowacyjnym sektorze gospodarki – dodał Bogucki.

Duńskie inwestycje na Pomorzu Zachodnim

Duńska firma Vestas we współpracy z Grupą Orlen oraz Portem Szczecin-Świnoujście zainwestowała w budowę nowej fabryki w Szczecinie. Będzie to największy w Polsce zakład produkcyjny związany z sektorem morskich farm wiatrowych. Elementy produkowane w Szczecinie będą eksportowane na cały świat. Dzięki tej inwestycji w regionie powstanie 600 – 700 nowych miejsc pracy.

Produkowane w nowej fabryce firmy Vestas turbiny wiatrowe posłużą do zmontowania na terenie terminala instalacyjnego w Porcie Świnoujście morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Farma o mocy do 1,2 GW będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Zostaw komentarz

Strona główna » Polsko-duńskie rozmowy o współpracy