Projekt MFW Baltica 2+3 ma nową decyzję środowiskową

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ w Gdańsku) poinformował, że wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 oraz Baltica 3. Wiosną inwestorzy złożyli wniosek o zmianę decyzji DŚU. Przyczyną zmian jest – jak wskazał inwestor we wniosku – rozwój technologii morskich oraz konieczność dostosowania parametrów inwestycji do obecnych rozwiązań technologicznych.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek inwestorów Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 Sp. z o.o. i Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 Sp. z o.o., reprezentowanych przez pełnomocnika, p. Radosława Opiołę. Wniosek został złożony 28 kwietnia 2023 r. i dotyczył zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) znak RDOŚ-Gd-WOO.4211.21.2017.MJ.PW.AJ.37 z dnia 24.01.2020 r. Znak nowej decyzji to RDOŚ-Gd-WOO.420.29.2023.AJ.8.

W czerwcu informowaliśmy, że RDOŚ w Gdańsku wszczął postępowanie w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu MFW Baltica 2+3. Inwestorzy wnieśli o zmianę decyzji OOŚ w kwietniu br. i ma związek z modyfikacją parametrów inwestycji w zakresie wysokości rotora i samej elektrowni. Maksymalna średnica rotora ma wynieść nie 220, a 222 m, natomiast maksymalna wysokość każdej elektrowni została zmieniona do 251 m. Inwestor załączył też do wniosku zaktualizowany załącznik dotyczący oceny oddziaływania MFW Baltica na ptaki migrujące. Zgodnie z wynikami modelowania kolizji ptaków z turbinami, zmiana ma wpłynąć na prognozowaną kolizyjność.

Uruchomienie obu etapów projektu Morska Elektrownia Baltica, czyli MFW Baltica 2 o mocy do 1498 MW i MFW Baltica 3 o mocy do 1036 MW, jest planowane do 2030 r. Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz duńskiego inwestora Ørsted. Oba te etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). W 2022 inwestycja otrzymała decyzję środowiskową dla części przesyłowej na lądzie.

MFW Baltica powstanie na obszarze 268,2 km2 w odległości ok. 26 km. Farma będzie się składać z maksymalnie 209 turbin wiatrowych, 418 km tras kablowych oraz do 25 konstrukcji dodatkowych (stacji elektroenergetycznych, platform badawczych i/lub mieszkalno/serwisowych).

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Projekt MFW Baltica 2+3 ma nową decyzję środowiskową