Ørsted i DHI opracowały wytyczne dla monitorowania nietoperzy i ptaków

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Duńska spółka energetyczna Ørsted oraz grupa doradcza w zakresie gospodarki morskiej DHI opracowały wytyczne dotyczące monitorowania nietoperzy i ptaków na terenie morskich farm wiatrowych. Wytyczne zostały napisane przez ekologa Henrika Skovaz z DHI przy udziale ekspertów Ørsted – Rasmusa Brønduma i Elisabeth Baden.

Jak zauważa DHI, przyspieszony rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest konieczny, aby powstrzymać skutki zmian klimatu, w tym utratę siedlisk gatunków ptaków i nietoperzy na całym świecie. W odpowiedzi na budowę morskich farm wiatrowych, nastąpił ogromny globalny rozwój w zakresie innowacji i stosowania zautomatyzowanych technologii monitorowania kolizji dla ptaków i nietoperzy. Jednak niewiele technologii monitorowania zostało opracowanych specjalnie do wykrywania przelatujących ptaków i nietoperzy. Większość dostępnych technologii open-source to jedynie adaptacje technologii powszechnie stosowanych na lądzie, bez uwzględnienia szczególnych wyzwań operacyjnych i technicznych w środowiskach morskich. Same technologie wykrywania ptaków są już powszechnie wykorzystywane w wiatrowych projektach na lądzie.

Nowo opracowane wytyczne dotyczące monitorowania nietoperzy i ptaków stanowią łatwy w użyciu katalog technologii monitorowania, koncentrujący się na postępach i wyzwaniach związanych z zastosowaniem rozwiązań na morskich farmach wiatrowych. Dokument zawiera dokładną ocenę obecnego stanu technologii monitorowania pod względem wykrywania nietoperzy i ptaków, rozwiązań instalacyjnych, monitorowania operacyjnego, potencjału modernizacji i kosztów. Dokument tworzy zestaw narzędzi zapewniających odpowiednie lokalne projektowanie programów monitorowania morskich farm wiatrowych, dostosowanych do gatunków, geografii i luk w wiedzy danego regionu.

Dokonana ocena objęła takie technologie jak radar (2D i 3D), kamera, akcelerometr, sprzęt akustyczny.

Ponieważ łagodzenie skutków kolizji szybko staje się kluczową kwestią dla globalnej braży, w niniejszym przeglądzie uwzględniono możliwość łączenia urządzeń monitorujących z systemami SCADA w celu zintegrowania możliwości inteligentnego ograniczania w razie potrzeby.

Wytyczne można znaleźć TUTAJ.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje