MFW Bałtyk II i III z umowami rezerwacyjnymi na statki instalacyjne i prace wstępne

Spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o.o. podpisały z Cadeler A/S umowy rezerwacyjne statków instalacyjnych oraz na wykonanie prac wstępnych w zakresie przygotowania do instalacji morskich turbin wiatrowych w ramach projektów MFW Bałtyk II i III. Umowa została zawarta 12 maja 2024 r.

Jak poinformowała Polenergia w komunikacie giełdowym, przedmiotem umów rezerwacyjnych jest zobowiązanie stron do kontynuowania w dobrej wierze negocjacji ostatecznych umów na instalację morskich turbin wiatrowych, w zamian za rezerwację przez dostawcę dostępności statków instalacyjnych na potrzeby realizacji prac instalacyjnych turbin wiatrowych zgodnie z zakładanym harmonogramem. Umowy rezerwacyjne dotyczą również wykonania wstępnych prac przygotowawczych, które następnie objęte zostaną umowami finalnymi, o ile te zostaną zawarte.

Polenergia podkreśla, że umowy mogą zostać rozwiązane przez spółki bez przyczyny, jednak spowoduje to obowiązek zapłaty na rzecz dostawcy opłaty za rezygnację w wysokości po 5 mln euro przez każdą ze spółek. Analogicznymi opłatami spółki mogą zostać obciążone, w razie gdy z przyczyn zależnych nie dojdzie do podpisania umów finalnych do dnia 1 września 2024 r., z zastrzeżeniem możliwości przedłużenia tego terminu przez strony.

Jak informowaliśmy, 17 kwietnia br. spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o o. z Heerema Marine Contractors Nederland SE umowy rezerwacyjne oraz na wykonanie prac wstępnych dotyczących umowy na transport i instalację fundamentów morskich turbin wiatrowych oraz morskiej stacji transformatorowej.

MFW Bałtyk II i III

Projekty MFW Bałtyk II i III o łącznej mocy 1440 MW rozpoczną produkcję energii w 2027 r. Obecnie inwestorzy zbliżają się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt MFW Bałtyk I o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o około 80 km.

Cadeler w Polsce

W lutym 2024 r. informowaliśmy, że Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu MFW Baltica 2. Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłoniły oddzielne postępowania przetargowe. Drugą partię turbin zainstaluje firma Cadeler i tym kontraktem PGE i Ørsted sfinalizowały umowy na instalację turbin. Na początku stycznia br. kontrakt na instalację pierwszej partii turbin został przyznany norweskiemu Fred. Olsen Windcarrier.

Natomiast w ramach projektu MFW Baltic Power Cadeler zainstaluje 76. W lipcu 2023 r. inwestor podpisał wiążącą umowę. Wówczas informowano, że działania mają się rozpocząć jeszcze w 2024 r., a instalacja turbin wiatrowych w 2025 r. W tym projekcie Cadeler wykorzysta jeden z dwóch statków instalacyjnych klasy O, który do czasu realizacji projektu będzie wyposażony w nowy i zmodernizowany dźwig o udźwigu 1600 ton metrycznych w promieniu 40 metrów.

Duński producent Vestas dostarczy turbiny i będzie to jeden z pierwszych przypadków wykorzystania nowego modelu turbin V236-15.0 MW na skalę komercyjną.

Źródło: Polenergia, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » MFW Bałtyk II i III z umowami rezerwacyjnymi na statki instalacyjne i prace wstępne