Baltic Power finalizuje umowę z Cadeler

Duński Cadeler podpisał umowę z inwestorem Baltic Power (joint venture ORLEN i Northland Power) na instalację 76 morskich turbin wiatrowych Vestas 15MW na polskim Morzu Bałtyckim. Wartość kontraktu to 68-85 mln euro, który jest ostatecznym potwierdzeniem umowy rezerwacyjnej z lipca 2022 r.

Cadeler podpisał umowę z Baltic Power na transport i instalację pełnego pakietu 76 morskich turbin wiatrowych. Działania mają się rozpocząć jeszcze w 2024 r., a instalacja turbin wiatrowych w 2025 r.

Vestas dostarczy turbiny i będzie to jeden z pierwszych przypadków wykorzystania nowego modelu turbin V236-15.0 MW na skalę komercyjną.

W tym projekcie Cadeler wykorzysta jeden z dwóch statków instalacyjnych klasy O, który do czasu realizacji projektu będzie wyposażony w nowy i zmodernizowany dźwig o udźwigu 1600 ton metrycznych w promieniu 40 metrów.

Przypomnijmy, że spółka Baltic Power poinformowała w lipcu 2022 r., że podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnego projektu PKN ORLEN i Northland Power.

Firma Cadeler specjalizuje się w montażu turbin offshore wind. Od 2012 r. zainstalowała blisko 400 morskich turbin wiatrowych i ponad 500 fundamentów, które łącznie produkują energię dla ponad 5,5 miliona europejskich gospodarstw domowych. Podpisana umowa rezerwacyjna gwarantuje dostępność specjalistycznego statku przeznaczonego do instalacji turbin podczas fazy budowy.

Na łamach naszego serwisu informowaliśmy, że Cadeler łączy siły biznesowe z spółką usługową Eneti (dawniej Scorpio Bulkers) z siedzibą w Monako. Połączona grupa będzie obsługiwać cztery statki aktywne już na wodach oraz sześć obecnie nowo budowanych jednostek, które mają zostać dostarczone do obsługi klientów w latach 2024-2026.

Zostaw komentarz

Strona główna » Baltic Power finalizuje umowę z Cadeler