W Tallinie rusza budowa nabrzeża dla morskich farm wiatrowych w Estonii

Van Oord, holenderski potentat na rynku usług pogłębiarskich i hydroinżynieryjnych, rozpoczął prace rekultywacyjne nowego nabrzeża w Porcie Południowym w Paldiski (Port Tallin). Będzie on wykorzystywany na potrzeby rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii i w państwach bałtyckich.

Należąca do holendrów pogłębiarka typu TSHD (ssąco nasiębierna ze smokiem wleczonym) Vox Amalia, przypłynęła do Estonii, aby dostarczyć ok. 830 tys. m3 piasku do utworzenia obszaru o powierzchni 10ha pod nowe wybrzeże (w przeszłości jednostka była wykorzystywana m.in. przy pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście – przyp. red.).

Piasek jest wydobywany z obszaru na północnym wybrzeżu należącej do Estonii wyspy Hiiumaa (znajduje się na południe od wejścia do Zatoki Fińskiej – przyp. red.) w odległości ok. 125 km od portu. Nowe nabrzeże ma zostać ukończone w 2025 r.

Jak wskazuje Van Oord, ze względu na korzystną lokalizację, budowa nowego nabrzeża stworzy warunki dla władz portu w Tallinie, aby stać się ważnym partnerem w budowie i serwisowaniu morskich farm wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego. Nowe nabrzeże zwiększy zdolność portu do przyjmowania dużych statków wykorzystywanych do budowy i morskich farm wiatrowych i transportu niezbędnych elementów konstrukcyjnych. Ponadto, za nabrzeżem znajduje się obszar o powierzchni ok. 40 ha, który pozwoli zlokalizowanie tam firm przemysłowych i produkcyjnych związanych z branżą offshore wind.

Jak informowaliśmy w listopadzie 2023 r., zakończenie budowy wybrzeża ma opóźnić się o 5 miesięcy. Władze portu w Tallinie wskazały wówczas, że prace budowlane zostaną zakończone do końca 2025 r., a termin ostatecznej gotowości nabrzeża do użytkowania to 28 lutego 2026 r. Zmiana harmonogramu ma pozostać bez istotnego wpływu na długoterminową rentowność projektu ani jego konkurencyjność jako portu dla budowy morskich farm wiatrowych.

Dotychczas port zawarł umowy z czterema firmami zajmującymi się rozwojem lub budową morskich farm wiatrowych. Pierwsza energia elektryczna z offshore wind w Estonii ma popłynąć do sieci w 2028 r. Budowa farm miałaby rozpocząć się w 2025 r.

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej. Przypomnijmy, że dotychczas w Estonii odbyły się dwie aukcje na obszar Liivi 1 i Livii 2. W obu zwyciężyło konsorcjum litewskiego Ignitis Renewables oraz duńskiego inwestora Copenhagen Infrastructure Partners. Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl pod koniec stycznia estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (CPTRA) ogłosił aukcję na budowę kolejnej morskiej farmy wiatrowej. Do której zakwalifikowała się m.in. polska spółka Respect Energy Holding S.A. Oferty będzie można składać między 27 a 29 lutego.

Źródło: Van Oord

Zostaw komentarz

Strona główna » W Tallinie rusza budowa nabrzeża dla morskich farm wiatrowych w Estonii