Marchewka: Mamy wielką szansę na rozwój gospodarczy i dobrą współpracę z Danią

Polskie miasto Szczecin zostało wybrane jako miejsce fabryki komponentów wiatrowych globalnego producenta Vestas. W ten sposób Polska staje się ważnym miejscem na mapie europejskiego przemysłu wiatrowego. Rozwój hubu offshore przyniesie wiele korzyści gospodarczych na poziomie lokalnym i krajowym. Na nasze pytania odpowiedział Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury.

OffshoreWindPoland.pl: Jakie szanse widzi Ministerstwo Infrastruktury w rozwoju fabryki komponentów wiatrowych w Szczecinie?

Arkadiusz Marchewka: Można powiedzieć, że jest to przełom, gdyż Vestas jako największy na świecie producent turbin wiatrowych decyduje się na realizację inwestycji w Szczecinie, w tym budowę swoich fabryk w tym właśnie miejscu. Jest to więc wielka szansa przede wszystkim dla miasta i dla regionu w kontekście rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Jest to też wielka szansa na realizację działań kluczowych dla przyszłości, czyli budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jako Polska jesteśmy już w fazie przygotowań. Budowane są porty instalacyjne i serwisowe, za chwilę wszystkie działania ruszą, więc taka inwestycja da nie tylko zastrzyk lokalnej gospodarce. Są to inwestycje, które mają charakter przełomowy dla całej gospodarki morskiej.

Powiedzmy sobie szczerze – mamy wielką szansę na rozwój i dobrą współpracę, która opiera się na zaufaniu, na dobrych doświadczeniach. Budowa morskich farm wiatrowych pozwoli na niezależność energetyczną, a z drugiej strony też wzmocni rolę energii odnawialnej, co pozwoli nam na odchodzenie od użytkowania paliw kopalnych.

Myślę, że tu jest jedno słowo, które może łączyć te wszystkie przedsięwzięcia – to przyszłość.

Jakie widzą Państwo obszary współpracy z inwestorami w zakresie podobnych inwestycji?

Ta współpraca już przynosi pozytywne efekty, dlatego, że tutaj, tak jak w Szczecinie, potrzeba dobrej kooperacji pomiędzy samorządem lokalnym a inwestorem, oraz ze wsparciem oczywiście administracji centralnej. Decyzja o rozwoju fabryki Vestas w Szczecinie jest pochodną długiej współpracy i dobrych relacji z ministerstwem, samorządem województwa, z miastem. Takie kooperacje umożliwiają dobre poprowadzenie podobnych projektów.

Wsparcie inwestora było też oczywiście kluczowe. Decyzja o wyborze konkretnej lokalizacji jest w stanie stworzyć dobre warunki do rozwoju lokalnego. Inwestor podjął decyzję o tym, aby tutaj zainwestować swoje pieniądze, więc – oby tak dalej.

Dziękujemy

Zostaw komentarz

Strona główna » Marchewka: Mamy wielką szansę na rozwój gospodarczy i dobrą współpracę z Danią