Budowa terminala do obsługi morskich farm wiatrowych w Estonii łapie opóźnienie

Zakończenie budowy nowego nabrzeża w Porcie Południowym w Paldiski (Port Tallin), które ma być wykorzystywane m.in. na potrzeby morskich farm wiatrowych, opóźni się o 5 miesięcy. Jak zapewniają władze portu w Estonii, opóźnienie nie wpłynie na rentowność i konkurencyjność projektu jako terminala instalacyjnego dla offshore wind.

Pod koniec października 2023 r. zarząd Portu w Tallinie podpisała aneks do umowy z estońskim oddziałem Akciju Sabiedriba BMGS i Insenerehitus AS na zaprojektowanie i budowę wielofunkcyjnego nabrzeża oraz obszaru poza nabrzeżem w Porcie Południowym w Paldiski.

Dodatkowe badania geologiczne wykonane w początkowej fazie prac budowlanych wykazały, że w celu kontynuowania prac budowlanych w najbezpieczniejszy i najbardziej opłacalny sposób, należy zastosować inną technologię budowy, aby wykluczyć ryzyko ogólnego osunięcia się gruntu u podstawy zapór ogrodzeniowych. Zmiana technologii budowy wpłynie na wzrost kosztów kontraktu, które są szacowane na 61,2 mln euro – czyli o 8 mln euro więcej niż pierwotnie zakładano. Umowa przewiduje jednak możliwość indeksacji kosztów przez co mogą one wzrosnąć nawet do 63,9 mln euro.

Zmianie ulegnie także termin realizacji inwestycji, który został wydłużony o 5 miesięcy. Prace budowlane zostaną zakończone do końca 2025 r., a termin ostatecznej gotowości nabrzeża do użytkowania to 28 lutego 2026 r.

Władze portu w Tallinie podkreślają, że powyższe okoliczności nie wpływają istotnie na długoterminową rentowność projektu ani jego konkurencyjność jako portu dla budowy morskich farm wiatrowych.

Umowa na budowę nabrzeża została podpisana w maju 2023 r. Wokół nabrzeża znajduje się teren o powierzchni 40 hektarów. Jak wskazują przedstawiciele portu w Paidiski, mogą tam powstać firmy przemysłowe i produkcyjne związane z farmami wiatrowymi. Obszar ten jest dobrze skomunikowany z nowym nabrzeżem i zapleczem przez sieć dróg w obrębie portu. Ponadto nowe nabrzeże może być wykorzystywane do obsługi statków ro-ro, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Port zawarł umowy z czterema firmami zajmującymi się rozwojem lub budową morskich farm wiatrowych. Farmy wiatrowe, które mają powstać w Estonii, planują rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w 2028 r. Budowa instalacji miałaby ruszyć 3 lata wcześniej. Pozytywny wpływ inwestycji na wyniki operacyjne i obroty Tallinna Sadam spodziewany jest od 2025 r. po zakończeniu budowy nabrzeża. Jak wskazywał w maju zarząd portu ze względu na trwające rozmowy z deweloperami, obecnie nie jest możliwa bardziej szczegółowa ocena wpływu finansowego inwestycji na port w Tallinie.

Zostaw komentarz

Strona główna » Budowa terminala do obsługi morskich farm wiatrowych w Estonii łapie opóźnienie