Windar ubiega się o decyzję środowiskową dla fabryki w Świnoujściu

Windar Renovables, hiszpański producent komponentów wiatrowych, poinformował w ubiegłym roku, że planuje budowę fabryki wież wiatrowych dla offshore wind w Polsce. Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie możliwości uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji. Prezydent Świnoujścia zebrał dokumenty i materiały niezbędne do odmowy wydania decyzji środowiskowej. Teraz strony mogą zapoznać się z dokumentacją.

Prezydent Miasta Świnoujście poinformował w obwieszczeniu, że wszczął postępowanie dotyczące „Budowy zakładu do produkcji elementów do farm wiatrowych”. Zakład miałby powstać na działkach 168, 169/1, 170 Obr. 0014 przy ul. Jana Sołtana w Świnoujściu. W umieniu spółki Windar Polska Sp. z o.o. (założona w kwietniu 2022 r.) wniosek złożył Andrzej Kędzior z Korporacji Budowlanej Doraco w Szczecinie.

W Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia planowaną fabrykę zakwalifikowano jako mogącą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Wskazano, że tym samym przed uzyskaniem pozwolenia na budowę fabryka wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ponadto w obwieszczeniu czytamy, że „Prezydent Miasta Świnoujścia informuje, że zostały zebrane dokumenty i materiały niezbędne do odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia, ze względu na brak jego zgodności z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.

Strony postępowania mogą się teraz zapoznać z przedłożoną dokumentacją tj. wnioskiem inwestora, kartą informacyjną przedsięwzięcia oraz w zakresie zebranych materiałów i dowodów.

Plany budowy fabryki

Windar Renovables to hiszpański inwestor, który specjalizuje się w produkcji wież do turbin wiatrowych lądowych i morskich. 16 lutego 2022 r. potwierdził informacje o decyzji inwestycyjnej dotyczącej fabryki wież (ang. wind turbine towers) dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wówczas informował, że rozpocznie budowę zakładu w 2022 r. Nowy obiekt będzie miał powierzchnię około 120 000 m2 i będzie obejmował zadaszone obszary do spawania, obróbki powierzchni komponentów i montażu, a także otwartą przestrzeń do przechowywania gotowych komponentów. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 80 mln euro i stworzy 450 bezpośrednich miejsc pracy po pełnym uruchomieniu fabryki.

Fabryka będzie w stanie wyprodukować 100 wież rocznie. Została zaprojektowana z myślą o produkcji nowej generacji morskich turbin wiatrowych (14-16 MW) o wadze jednostkowej do 450 ton, średnicy 10 metrów i długości 50 metrów. Windar zapowiedział, że produkcja rozpocznie się na początku 2024 r., a rynkiem docelowym będzie głównie Polska, a także inne kraje na Morzu Bałtyckim i Północnym, gdzie popyt wzrośnie w nadchodzących latach.

Windar posiada fabryki w Indiach (od 2011 r.), Brazylii (2013 r.), Meksyku (2016 r.), Rosji (2018 r.), oraz 6 zakładów w Hiszpanii, którymi firma zarządza od momentu jej założenia w 2007 r.

Źródło: Windar, UM Świnoujście

Zostaw komentarz

Strona główna » Windar ubiega się o decyzję środowiskową dla fabryki w Świnoujściu