Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z hiszpańską spółką join venture Navantia-Windar oraz chińskim podmiotem Orient Cable (NBO), które dostarczą fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
Podpisaniem kontraktu na turbiny dla etapu Baltica 2 w kwietniu rozpoczęliśmy serię ważnych dla realizacji projektu umów – poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Zabezpieczenie komponentów dla Baltica 2 pozwali nam na przejście do kolejnych etapów rozwoju przedsięwzięcia. Nasze zaplanowane działania konsekwentnie zbliżają nas do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest zbudowanie 2,5 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. – powiedział przedstawiciel PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W kwietniu tego roku PGE i Ørsted osiągnęły ważny kamień milowy na drodze do realizacji projektu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW. Podpisały wówczas pierwszy z kontraktów na dostawę kluczowego komponentu – umowę na dostawę turbin wiatrowych. Następnie w czerwcu podpisały umowę na dostawę morskich stacji transformatorowych. Dalszym krokiem jest podpisanie kolejnych kontraktów dla Baltica 2 przez spółkę joint-venture tworzoną przez PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted, które realizują projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
-Ørsted ma 30-letnie doświadczenie w przygotowaniu do budowy morskich farm wiatrowych, kontraktowaniu dla nich wykonawców oraz budowie i eksploatacji farm. Wspólnie z PGE podjęliśmy zobowiązanie dostarczania dla Polski energii z morskiego wiatru na dużą skalę. Podpisując kolejne dwa strategiczne kontrakty na komponenty dla Baltica 2, krok po kroku posuwamy się do przodu z tym przełomowym, pionierskim projektem dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Agata Staniewska, dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Poland.
Konsorcjum Navantia-Windar dostarczy fundamenty – monopale, z których największe przekraczają 100 m długości i ważą ponad 2000 ton.
Z kolei firma Orient Cable (NBO) dostarczy podwodne kable wewnętrzne 66 kV o łącznej długości ok. 170 km, które połączą turbiny z morskimi stacjami transformatorowymi.
Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 r., natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.
Źródło: PGE