Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Bielawska: Bioseco pracuje nad systemem antykolizyjnym dla morskich farm wiatrowych
W ograniczeniu kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi na lądzie i morzu mogą pomóc innowacyjne technologie. Systemy antykolizyjne rozwija polska firma Bioseco S.A. Eksperci w ciągu ostatnich lat udoskonalili i zoptymalizowali innowacyjny system, który przeszedł m.in. weryfikacje naukowe. Jak informuje naszą redakcję Magda Bielawska, menadżer w Bioseco, obecnie polscy technolodzy pracują nad rozwiązaniem dla morskich farm wiatrowych. Systemami antykolizyjnymi interesują się inwestorzy rozwijający projekty offshore wind na Morzu Bałtyckim. Prototyp urządzenia zostanie przetestowany w warunkach rzeczywistych na morskiej farmie wiatrowej.
2. GWEC/GWO: Rozwój energetyki wiatrowej wymaga przygotowanych kadr
W ciągu najbliższych pięciu lat branża energetyki wiatrowej na świecie będzie potrzebować blisko 600 tys. techników, z czego ponad 240 tys. będą stanowić nowi pracownicy, przeszkoleni do pracy w tym sektorze.
3. Blue Baltic Community. Jak zdążyć przed cyberatakiem na infrastrukturę krytyczną? (RELACJA)
19 października 2023 r. odbyło się spotkanie pierwszej grupy roboczej działającej w ramach Blue Baltic Community, inicjatywy Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. Tematem spotkania było cyberbezpieczeństwo i ochrona infrastruktury krytycznej. Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że pomimo wysokiej świadomości cyberzagrożeń, wdrożenia zabezpieczeń technologicznych są na niewystarczającym poziomie. Regulacje prawne nie zawsze nadążają za nowymi rozwiązaniami, ale też zagrożeniami. Kluczem jest rozwój technologii i systemów ochrony, które można aktualizować oraz dostosowywać do pojawiających się nowych wyzwań dla infrastruktury krytycznej. Rozwój offshore wind to element mający potencjał znacznej poprawy bezpieczeństwa poprzez rozbudowę systemu ochrony infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim.
4. Okiem prawnika: czy polskie morze z MFW będzie tak samo piękne?
Polskie morze przyciąga co roku tysiące turystów. Nic więc dziwnego, że wielu z nich zastanawia się czy polskie morze zachowa walory wizualne po wybudowaniu MFW, czy też stanie się fabryką do produkcji wiatru. Czy bolączki turystów są uzasadnione? – zastanawia się mecenas Oliwia Radlak, radca prawny z Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Prawni Sp.p.
5. Komisja Europejska ma plan dla przemysłu wiatrowego
Komisja Europejska przedstawiła plan wsparcia dla energetyki wiatrowej, która ma być „nadal przykładem europejskiego sukcesu”. Wind Power Action Plan zakłada 15 działań, które mają wzmocnić unijny przemysł energetyki wiatrowej.