Pozwolenie wodnoprawne dla terminala instalacyjnego – ruszyło postępowanie

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Szczecinie poinformował, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące wydania pozwolenia wodnoprawnego w ramach projektu terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Postępowanie ruszyło na wniosek spółki Orlen Neptun II w Grupy Orlen.

W informacji z dnia 29 czerwca br. czytamy, że na wniosek Pana Pawła Szawłowskiego z Wyprohyd Sp. z o.o. wszczęto postępowanie „w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych obiektów budowlanych”. Dotyczy ono przedsięwzięcia „Budowa Terminala Instalacyjnego w Świnoujściu do obsługi Morskich Farm Wiatrowych” związanego z zadaniem inwestycyjnym pn. Budowa zdolności przeładunkowej Portu Morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb MEW, zlokalizowanych na działkach nr 245/5 obręb Warszów 14 w Świnoujściu.

Port instalacyjny powinien rozpocząć prace na przełomie 2024 i 2025 r. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano jesienią 2022 r. Zgodnie z harmonogramem budowa terminalu ruszy jeszcze w 2023 r. Obecnie trwają prace rozbiórkowe przygotowujące teren do rozpoczęcia budowy.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. otrzymał 85% dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro. 

Ogólnym celem projektu jest stworzenie w Świnoujściu terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, zdolnego do obsługi największych jednostek instalacyjnych (WTIV) czwartej generacji, charakteryzujących się przede wszystkim zwiększonym udźwigiem urządzeń instalacyjno-przeładunkowych, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takich jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. 

28 czerwca br. pojawiła się informacja o przetargu rozpisanym przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, związanego z wyborem firmy wykonawczej dla portu. Oferty w ramach przetargu nieograniczonego można składać do 1 sierpnia 2023 r. Wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za część hydrotechniczną terminala instalacyjnego w Świnoujściu.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Pozwolenie wodnoprawne dla terminala instalacyjnego – ruszyło postępowanie