Monopale dla MFW Baltica 2 powstaną w fabryce w Fene

Wczoraj polska Grupa PGE oraz duńska spółka Ørsted poinformowały, że podpisały kontrakt z hiszpańską spółką joint venture Navantia-Windar. Firmy mają za zadanie wyprodukowanie 77 monopali dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Komponenty powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).

Ørsted jako światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, oraz PGE – największy polski dostawca energii elektrycznej – rozwijają wspólnie projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica składającej się z dwóch etapów – MFW Baltica 2 oraz MFW Baltica 3. Po uruchomieniu w 2027 r. farma wiatrowa MFW Baltica 2, na której zostaną zainstalowane monopale, będzie miała moc wytwórczą 1,5 GW.

Podpisany kontrakt obejmuje 1,5 miliona roboczogodzin pracy do wykonania w ciągu około dwóch lat. Jego realizacja rozpocznie się w miesiącach letnich w 2024 r., generując około 450 miejsc pracy w fabryce zlokalizowanej w Fene (hiszpańska prowincja A Coruña). Monopale, z których cztery zostaną wykorzystane do podstacji morskich, a pozostałe do turbin wiatrowych, będą miały jednostkowo maksymalną długość 110 metrów, natomiast waga sięgnie 2000 ton, a średnica – ponad 11 metrów.

-Morska energetyka wiatrowa ma ogromny potencjał dla Hiszpanii, nie tylko jako źródło zielonej energii na dużą skalę, ale także jako branża, która tworzy lokalne miejsca pracy i globalne możliwości eksportowe dla hiszpańskich dostawców, takich jak Navantia Seanergies-Windar, która ugruntowała swoją pozycję jako dostawca fundamentów monopalowych dla morskich farm wiatrowych – powiedziała Marianne Back Hassl, Market Manager Offshore Wind Iberia w Ørsted.

Navantia Seanergies realizuje obecnie projekt dla Ørsted w swoich zakładach w Puerto Real, składający się z elementów przejściowych dla dwóch farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych – Revolution i Ocean Wind.

Prezes Navantia, Ricardo Domínguez, wskazał, że umowa z Ørsted, ze światowej klasy deweloperem, pozycjonuje Navantia Seanergies jako wzorcowego gracza w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

-Umacnia ona nasze zaangażowanie we współpracę z Windar w zakresie nowego produktu, monopala XXL, i wzmacnia naszą pozycję jako globalnego dostawcy. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Europie – powiedział.

Windar Renovables spodziewa się silnego wzrostu aktywności w sektorze, dla którego Windar wzmacnia swoją strukturę korporacyjną i pracuje nad zwiększeniem swoich możliwości w zakresie standardów i produkcji. Jest to trzecie zamówienie dla Navantia Seanergies-Windar na tego typu konstrukcje, obecnie najbardziej poszukiwany produkt na rynku fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, i jak dotąd największy wolumen kontraktowy.

Zostaw komentarz

Strona główna » Monopale dla MFW Baltica 2 powstaną w fabryce w Fene