Krok bliżej zmian dot. aukcji dla MEW

Rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC99) został rozpatrzony na wspólnym posiedzeniu senackich Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji ds. Środowiska. Ustawa, która przewiduje m.in. zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, została przekazana do dalszych prac w Izbie Wyższej Parlamentu.

O szczegółach nowych regulacji pisaliśmy TUTAJ. Podczas prezentowania projektu w Senacie Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, wskazywał, że ustawa ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju energetyki rozproszonej, wprowadza rewolucyjne rozwiązania, oraz służy przede wszystkim wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zawiera rozwiązania dla morskich farm wiatrowych, biogazu i biometanu, klastrów energii, wsparcia operacyjnego dla odnawialnych źródeł energii (OZE) i instalacji hybrydowych.

W projekcie nowelizacji ustawy o OZE i innych ustaw (w tym ustawy offshore wind) przyjętym przez Sejm 7 lipca br., moc maksymalna morskich farm wiatrowych, które mogą zyskać wsparcie w formie kontraktów różnicowych w aukcjach, przewidzianych na lata 2025–31 zwiększy się z 5 do 12 GW. W rezultacie w perspektywie 2040 r. planowana moc zainstalowana w offshore wind ma wzrosnąć do 18 GW. Taką moc instalacji wiatrowych na Bałyku zakłada Ministerstwo Klimatu i Środowiska w założeniach do aktualizacji scenariusza nr 3 Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. 30 czerwca zakończyły się prekonsultacje dokumentu.

Ustawa została przekazana do dalszego procedowania przez senacką Komisję Nadzwyczajną ds. Klimatu, której posiedzenie zaplanowano na 25 lipca br. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie planarne Senatu.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Strona główna » Krok bliżej zmian dot. aukcji dla MEW